Spor

Tenis Ekipmanları Nelerdir?

Tenis sporu başlıca tenis raketi ve topla oynanan bir spordur. İlk bakışta tek ekipmanın raket ve top olduğu düşünülse de durum aslında öyle değil. Tenisin daha rahat ve daha sağlıklı oynanması, maksimum verim sağlanması için ekipmana ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bu ekipmanlardan bazıları; tenis ayakkabısı, tenis kıyafetleri, tenis çantası gibi araçlardır. Bu ekipmanların detaylarına değineceğiz.

Raket

Tenis için kuşkusuz en önemli araç rakettir. Çünkü sporun oynanabilirliğini etkilemektedir. Doğru raket bulma işi, deneme yanılma işidir. Raket, tenis oynayacak kişinin özelliklerine bağlı olarak seçilmelidir. Ağırlıklarına göre ayrılan tenis raketlerinin hafif olanları (head size) yeni başlayanlara uygundur.  Doğru Wilson tenis raketi bileği yormamalı, ağır gelmemeli ve kolay kontrol edilebilir olmalıdır.

Top

Tenis konusunda en basit ekipman top gibi görünse de öyle değildir. Çünkü atış farklılığı nedeniyle oyunun gidişatını da etkiler. Tenis topu basınç, ağırlık, sertlik ve malzeme türü olarak farklılık gösterir. Bunlar genel hatlarıyla hobi topları, profesyonel toplar ve championship toplar olarak üçe ayrılır.

Yeni başlayanlar için uygun olan adından da anlaşıldığı üzere hobi toplarıdır. Bu toplar daha hafif, daha az basınçlı ve hesaplıdır. Profesyonel toplar hobi toplarının aksine daha kalitelidir ve en üst kademe üretimin sonucudur. Championship toplar, kalite olarak hobi topları ve profesyonel toplar arasında bir yerdedir. Bu toplar lig maçlarında ve ufak çaplı turnuvalarda kullanılır.

Tenis Ayakkabısı

Tenis sporunda oyuncuların önceliği kolay ve çabuk hareket sağlamaktır. Bu nedenle ayakkabı seçimi önemlidir.  Ani sıçramalara ve tekrarlayan hareketlere dayanıklı olabilecek ayakkabılar seçilmelidir. Tenis sporuna özel üretilmiş ayakkabılar bulunmaktadır. Bu özel üretim ayakkabıların tabanı tenis kortuna uyumludur ve hareket kabiliyetini arttırmak için ise duruşları özel olarak biçimlenmiştir.

Tenis Çantası

Tenis sporunda araçlar kişisel olabilmektedir. Bu yüzden ekipmanları taşımak için kullanımı kolay bir çanta seçilir. Oyuncunun isteği doğrultusunda sırt çantası ve el çantası seçenekleri vardır. Çanta konusunda önemli olan nokta, ihtiyacı karşılayacak kadar büyük olmasıdır. Çünkü ekipmanlar korunmalıdır.

Tenis Kıyafetleri

Tenis sporunda önemli noktanın hareket kabiliyeti ve rahatlığı olduğu bilinmektedir. Kıyafet konusunda önemli nokta aynıdır. Seçilen kıyafetin hareketi kısıtlamaması, teri çabuk emmesi, çabuk kuruması önemlidir.

Tenis sporunu yaparken kullanılan ekipmanlar  oyunu rahat oynamak ve oyuncuyu rahat hissettirmek içindir. Değinilen her ekipmanda temel nokta oyuncuya uygunluğu ve oyunu verimli oynamaya katkı sağlamasıdır. Tenis sporunu doğru ve verimli oynamak doğru ekipman seçimiyle çok daha kolaydır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu