Gündem

Küresel piyasalarda, çalkantılı seyir devam ediyor

Bugün Ne Bekliyoruz? 

Küresel piyasalarda yoğun haber akışıyla birlikte çalkantılı seyir devam etmektedir. Yüksek enflasyon ve merkez bankalarının sıkılaştırma patikalarına ilişkin endişelerin yeniden artması ve Çin’de mart sonundan beri uygulanan Kovid-19 tedbirleri kaldırılırken Şanghay’da kısmi karantina kararı alındığına dair gelen haberlerin etkisiyle Asya piyasalarındaki tedirginlik devam etmektedir. Bu sabah Japonya’da hisse senedi endeksleri hafifçe alıcılı yatay bir seyir izliyor. Çin, Hong Kong ve Güney Kore endekslerinde satışlar hâkim. Çin’de bugün açıklanan dış ticaret verileri karantina önlemlerinin kaldırılmasının ardından yaşanan ekonomik toparlanmayı işaret ediyor. Mayısta ihracat %16,9 ile beklentinin oldukça üzerinde arttı. İthalat artışı da %4,1 ile beklentinin üzerinde gerçekleşti. Bugün piyasalar Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) para politikası toplantısına odaklanacak. Toplantıdan parasal genişleme programının bitişine dair resmi açıklama ve faiz artırımlarının ne zaman başlayacağına ilişkin net bir sinyal gelebilir. Zira Euro Bölgesi’nde enflasyon rekor seviyelerde seyretmektedir. Başkan Christine Lagarde’ın mayıs sonundaki sözlü yönlendirmesi ve piyasa beklentileri faiz artırımı için üçüncü çeyreği işaret ediyor. Lagarde faiz artırımlarının temmuz ayında başlayabileceğinin sinyalini vermişti. لعبه البوكر لعبه البوكر

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Avrupa hisse endeksleri hafta ortasında negatif bir görünüm sergiledi. DAX Endeksi %0,76 ve CAC 40 Endeksi %0,80 düştü. FTSE 100 Endeksi ise yatay satıcılı oldu. EUR/USD paritesi hafif alıcılı bir seyir izledi. Dolar Endeksi (DXY) 0,20 puan artarak 102,55 puana yükseldi. Euro Bölgesi ekonomisi (GSYH) 1Ç22 döneminde %0,6 ile tahminlerin üzerinde büyüme kaydetti. Almanya’da nisan ayı sanayi üretimi aylık bazda %0,7 arttı. Piyasa beklentisi ise sanayi üretiminin %1,2 artması yönündeydi. S&P 500 Endeksi dün %1’in üzerinde düşerek ABD hisse endekslerindeki aşağı yönlü harekette öncü oldu. Dow Jones Endeksi %0,81 ve Nasdaq Bileşik Endeksi %0,73 düştü. ABD 10 yıllık Hazine tahvili faizi 4,8bp artarak %3,02 düzeyinin üzerine yükseldi. Ons altın 1.850USD’nin üzerinde yatay alıcılı bir görünüm ortaya koydu. Brent petrol %2’yi aşan artışla varil başına 123USD’ye ulaştı.

BİST100 Endeksi dün gün ortasından itibaren sertleşen satış hareketinin etkisiyle %4’ün üzerinde düştü. Böylece küresel hisse endekslerinden negatif ayrışan gösterge endeks, haziran ayı kazanımlarını geri verdi. العاب تكسب المال Kur tarafındaki artış %2’yi aştı. ربح المال من الانترنت مجانا Gram altın 23 TL artarak 1021 TL’ye yükseldi. Türkiye’nin beş yıllık kredi risk primi (CDS) gün içinde 760bp’nin üzerine çıktı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) imalat sektörü ihracat iklimi endeksi, mayısta 53,2 puan düzeyinde gerçekleşerek ihracat pazarlarının talep koşullarındaki iyileşme eğiliminin on altı aya ulaştığına işaret etti. Bununla birlikte endeks nisan ayındaki 54,4’lük seviyesine göre düşüş gösterdi ve böylece iyileşme hızı ocak ayından beri en düşük seviyede ölçüldü.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu