Ekonomi

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda negatif bir seyir görüldü. Avrupa endekslerinden Alman DAX endeksi %0,76 gerilerken İngiltere FTSE100 endeksi günü %0,08 değer kaybıyla 7593 seviyesinde günü sonlandırdı; Fransa CAC40 endeksi de %0,80 kayıpla 6448 seviyesinde tamamladı. Önemli ekonomik veri açıklamasının olmadığı günde yükselen petrol fiyatlarının yarattığı enflasyonist baskıyla birlikte küresel merkez bankalarından faiz artırım beklentileri, hisse senedi piyasalarının yükselişini engelleyen unsurlar olarak karşımıza çıktı. ABD’de S&P 500 endeksi %1.08 değer kaybıyla 4115.77 seviyesinde günü sonlandırırken NASDAQ Composite endeksi %0,73 geriledi. Dow Jones endeksi günü %0,81 düşüşle 32.910 seviyesinde seansı noktaladı. Endekste enerji sektörü günü %0,52 primle tamamlarken, enerji haricindeki sektörler günü değer kayıplarıyla sonlandırdı. Dolar endeksi, ABD açılışına kadar hafif primle 102,50- 102,80 aralığında işlem gördü. Açılıştan sonra gelen düşüşün etkisiyle 102,30 bölgesine çekilerek günü bu seviyede tamamladı. Gün içi en yüksek 1,0714 seviyesini kaydeden EURUSD paritesi, 1,0710 bölgesinde günü tamamladı; parite bu sabah da 1,0725 seviyesinde. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın enflasyonun uzunca bir süre yüksek seviyelerde kalacağına dair açıklamalarıyla Dünya Bankası’nın küresel büyüme beklentisini aşağı yönlü revize etmesi stagflasyon riskini artırırken dün ABD 10 yıllık getirileri 5 baz puan yükselişle %3,03 seviyesine yükseldi. Bugünkü Avrupa Merkez Bankası faiz kararı öncesinde, Avrupa tahvillerinde de getirilerin yükseldiği görüldü. Almanya 10 yıllık tahvil getirisi 6 baz puan yükselişle %1,35’e yükseldi. Petrol ABD’den gelen stok verilerinin ardından 3 aylık zirve seviyelerini korurken, fiyatların geldiği seviye enflasyonist baskılara ilişkin endişeleri artırıyor. ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı verilere göre ham petrol stokları Mart başından bu yana en düşük seviyeye gerilerken, akaryakıt stokları ise 8 yılın en düşük yaz sezonu seviyesini gördü. Ülkede akaryakıt fiyatlarındaki rekor seviyeler de devam ediyor. Petrol fiyatındaki artışın akaryakıt istasyonlarına yansıması sonucu ABD’de benzinin galon fiyatı, 5 doların üstüne yükseldi. ABD ham petrolü 122,3 dolar seviyesinden işlem görürken, Brent petrolde de işlemler 123,9 dolar civarında gerçekleşiyor. Önceki gün 29.200 dolara kadar geri çekilen Bitcoin, dün 30 bin doların üzerine yükselmişti. Bitcoin bu sabah 30.250 dolar seviyesinde. VIX endeksi ise 24,7 seviyesinde yatay seyrini sürdürüyor.

Bugün ne bekliyoruz? Haziran başında kapanma önlemlerinin kaldırıldığı Çin’in finans merkezi Şanghay’da 2 milyon kişinin yaşadığı Minhang bölgesinde yeni salgın önlemleri uygulanacak. Önlemler bölgede yaşayanların testleri tamamlanıncaya kadar sürecek. Bu sabah Çin’de tekrar devreye alınan yeni salgın önlemlerinin de etkisiyle Asya piyasalarında negatif bir seyir hakim. ABD vadeliler cephesinde ise dünkü gerilemenin ardından bugün de hafif negatif bir seyir var. Bugün yurt dışında günün en önemli gündem maddesi Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı olacak. Piyasa beklentisi, ECB’nin bu toplantıyı geçerek bir sonraki toplantıda faizi artırması yönünde. Bu yıl içerisinde de toplamda 125 bp bir artış piyasada fiyatlanıyor. Bu toplantıda ayrıca varlık alımlarının sonlandırılması bekleniyor. ECB’nin TSİ 15:30’da açıklanacak kararının ardından Başkan Christine Lagarde’ın basın toplantısı piyasalar tarafından dikkatle izlenecek.

Gelecek gündemde neler var? Cuma günü Asya’da günün en önemli rakamları Çin enflasyon olacak. Çin’de Nisan ayında yıllık tüketici fiyatları %2,1, üretici fiyatları %8,0 artış göstermişti. Çin’den sonra günün diğer beklenen enflasyon rakamı ABD’nin olacak. ABD’de Nisan ayında %0,3 artışla yıllık %8,3 seviyesine kadar çıkan tüketici fiyatları için Mayıs ayı rakamları izlenecek. Beklenti yıllık manşet enflasyonun %8,3’ten %8,2’ye; yıllık çekirdek enflasyonun ise %6,2’den %5,9’a gerilemesi yönünde oluşuyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu