Ekonomi

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda karışık bir seyir görüldü. Avrupa endekslerinde dün satışlar hakimdi. Almanya fabrika siparişleri verisinin beklentilerden düşük gelmesi ve piyasalardaki zayıf risk iştahı öne çıkan gündem maddeleri olurken, Frankfurt DAX endeks günü %0,66 düşüş ile noktaladı. Londra FTSE 100 endeksi %0,12 değer kaybederek yatay bir kapanış gerçekleştirdi, Paris CAC 40 endeksi %0,74 düşüş ile günü noktaladı. ABD endekslerine dün olumlu bir hava hakim oldu. Günün en önemli gündem maddesi Target tarafından yapılan açıklama oldu. Target bir kez daha projeksiyonlarını aşağı yönlü revize etti, bu sefer yapılan revizyonun gerekçesi ise elektronik ve ev aletleri segmentlerinde yapılan yanlış talep öngörüsü ve maliyet kalemlerini olumsuz etkileyecek olan stok kalemi oldu. Perakende mağazası Target, satılmayan stok dağını azaltması gerektiğini kabul ederek üç hafta içinde ikinci kez kârlılıkta aşağı yönlü revize yaptı. Geçen ay ilk çeyrek sonuçlarının yanında kâr beklentisini de aşağıya çeken Target hissesinde %20’den fazla düşüş yaşanmıştı. Dün de hissede piyasa öncesinde %9’luk bir kayıp daha yaşanırken hisse günü %2,3’lük düşüşle tamamladı. Target’ın açıklamaları her ne kadar resesyon endişelerini yükseltse de enerji hisselerinin desteğiyle ABD endeksleri pozitif kapandı. S&P 500 endeksi günü %0,9 değer kazanarak 4.161 seviyesinden, Nasdaq teknoloji endeksi %0,9 değer kazancı ile 12.175, Dow Jones Endeksi ise %0,8 artarak 33.177 seviyesinden günü noktaladı. Perakende sektöründe faaliyet gösteren Target Corp. موقع ويليام هيل ’un zayıf kar beklentisi açıklamasının tüketime yönelik endişeleri gündeme getirmesi üzerine ABD tahvilleri önceki günkü kayıpların neredeyse tamamını geri aldı. Cuma günü ABD’den gelecek olan enflasyon verisi öncesinde, dün %3 seviyesinin üstüne yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi yaklaşık 6 baz puan daralarak tekrar %2,96’ya kadar çekildi. Haftanın gündeminde yarınki ECB toplantı kararı ve Cuma günü ise ABD enflasyon verileri öne çıkarken dolar endeksi haftanın ikinci işlem gününde 102,5 seviyesinde yataya yakın seyretti. EUR/USD paritesi hafif gerilemeyle bu sabah 1,0680 seviyesinde. en dolar karşısında ilk işlemlerde %0,5 düşerek 20 yılın en düşük seviyesini yeniledi. Dolar/yen kurunda 133 seviyesinin üzeri görüldü. Altın ons fiyatları 1850 dolar seviyesinin hafif altında seyir izliyor. Petrol fiyatlarında ABD’de yoğun araç kullanımı sezonu ve Çin’de gevşeyen salgın önlemleri dolayısıyla canlı talep beklentisi etkili oluyor. ABD ham petrolü 119 dolar seviyesinden işlem görürken, Brent petrolde de işlemler 120,9 dolar civarında gerçekleşiyor. Dün 29.200 dolara kadar geri çekilen Bitcoin, bu sabah 30 bin doların üzerine yükseldi. VIX endeksi ise 24,0 seviyesine geriledi. مال مجاني

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında karışık bir seyir hakim; Çin piyasaları negatif, Hong Kong ve Japonya güçlü pozitif. ABD vadeliler cephesinde ise ard arda iki günlük yükselişin ardından negatif bir seyir var. Bugün yurt dışında, Polonya Merkez Bankası’nın da faiz kararı takip edilecek. Polonya MB 2021 yılı Ekim ayında %0,10 seviyesinden başladığı faiz artırım sürecinde üst üste 8 toplantıda toplam 515 baz puan artışa gitmişti. Bugün ayrıca Almanya’da dün açıklanan fabrika siparişlerinin ardından bu kez sanayi üretimi rakamları açıklanacak. Ülkede bir önceki ay sanayi üretimi aylık %3,9 düşüş göstermişti. ABD’de ise konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak.

Gelecek gündemde neler var? Perşembe günü Asya’da günün en önemli verisi Çin’in Mayıs ayı dış ticaret rakamları olacak. Çin’de Nisan ayında ihracat yüzde 3,9 artarken, ithalatta değişim olmamış ve dış ticaret fazlası 51,12 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Günün en önemli gündem maddesi Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz kararı olacak. Piyasada ECB’nin bu toplantıyı pas geçerek bir sonraki toplantıda faizi artıracağı tahmin ediliyor. Bu yıl içerisinde de toplamda 125 bp bir artış piyasada fiyatlanıyor. بيت٣٦٥ ECB kararının ardından Başkan Christine Lagarde’ın basın toplantısı piyasalar tarafından dikkatle izlenecek. Cuma günü ise Asya’da günün en önemli rakamları Çin enflasyon olacak. Çin’de Nisan ayında yıllık tüketici fiyatları %2,1, üretici fiyatları %8,0 artış göstermişti. Çin’den sonra günün diğer beklenen enflasyon rakamı ABD’nin olacak. ABD’de Nisan ayında %0,3 artışla yıllık %8,3 seviyesine kadar çıkan tüketici fiyatları için Mayıs ayı rakamları izlenecek. Beklenti yıllık manşet enflasyonun %8,3’ten %8,2’ye; yıllık çekirdek enflasyonun ise %6,2’den %5,9’a gerilemesi yönünde oluşuyor.

Kaynak  Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu