Ekonomi

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda pozitif bir seyir görüldü. Çin’in başkenti Pekin’de Omicron varyantı taşıyan Kovid-19 vakalarının yol açtığı salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaların şehrin büyük bölümünde kaldırılmasının ardından Asya piyasaları günü pozitif tamamladı. Hong Kong Hang Seng endeksi de günü %2,71 oranında değerlenerek sonlandırdı. Perşembe günü gerçekleşecek toplantısında Avrupa Merkez Bankası (ECB) tahvil alımlarına son vereceğini açıklaması ve Temmuz ayında borçlanma maliyetlerinde bir artış için geri sayıma resmi olarak başlaması bekleniyor. ECB’nin ayrıca bu adımlarla birlikte artan enflasyon karşısında küresel emsallerinin sıkı para politikasına katılacağı düşünülüyor. Financial Times’ın haberine göre ECB, bir satıştan etkilenmeleri halinde kırılgan euro bölgesi borç piyasalarına desteğini güçlendirmeyi planlıyor. Bu gelişmeler ile birlikte Euro Stoxx 50 endeksi %1,45, İngiltere FTSE 100 %1,01 ve Almanya DAX endeksi %1,34 oranında değerlenerek günü sonlandırdı. ABD tarafında yatırımcılar, bu hafta Cuma günü açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklanırken ABD hisse senetleri seans başındaki kazançlarının bir kısmını vererek haftaya yatay pozitif bir başlangıç yaptı. Geçen hafta, ABD’nin Mayıs ayı tarımdışı istihdam verisinin beklentilerden daha güçlü olduğunu gösteren veriler, Fed’in enflasyon baskılarını kontrol altına alabilmek için sıkılaştırma yolundan vazgeçmeyeceğini gösterdi. Gün içinde ABD 10 yıllık Hazine getirisi seansın en yüksek seviyelerine tırmanırken S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq, açılıştaki kazançlarının büyük kısmını geri verdi. Dow Jones %0,05, S&P500 %0,31 ve Nasdaq %0,4 oranında değerlenerek günü sonlandırdı. Geçtiğimiz hafta FED üyeleri tarafından gelen enflasyonla mücadele ve faiz artırımı konusunda kararlı açıklamalar ABD tahvil getirilerini yukarı çekmişti. Yeni haftaya başlarken tahvil fiyatlamalarındaki davranış aynı yönde olmaya devam etti. Getiri yükselişi tüm vadelerde görülürken, ABD 10 yıllıkları 10,7 puan yükselişle %3,04 getiri seviyesine ulaştı ve yaklaşık son 1 ayın en yüksek seviyesini gördü. Dolar endeksi haftanın ilk işlem gününe %0,25 primle başlayarak 102,4 seviyesinde günü noktaladı. USD/JPY paritesi de yükseliş trendini korudu ve 131,87 seviyesiyle yılın en yüksek seviyesine ulaştı. EUR/USD paritesi hafif gerilemeyle bu sabah 1,0680 seviyesinde. Çin’de salgın önlemlerinin gevşetilmesi talepte canlanma beklentilerini artırırken, Goldman Sachs’ın da petrol beklentilerini yükseltmesi petrol piyasasında yukarı yönlü fiyatlamalara yol açtı. Goldman Sachs petrole ilişkin yeni analizinde piyasadaki açığın çözülmesi için fiyatlarda yeni bir ralli yaşanması gerektiğine dikkat çekti. Banka, 3. çeyrek Brent petrol tahminini 140, ABD ham petrolü tahminini ise 137 dolara yükseltti. Brent petrol bu sabah 120,3 USD/varil seviyesinde. Dün 31 bin doların üzerinde bulunan Bitcoin, bu sabah 29.400 bin dolara geriledi. VIX endeksi ise 25,0 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında karışık bir seyir hakim; Çin piyasaları pozitif, Hong Kong hafif negatif. ABD vadeliler cephesinde negatif bir seyir var. Bugün yurt dışında, Almanya’da fabrika siparişleri rakamları açıklanacak. Almanya’da Mart ayında fabrika siparişleri bir önceki aya göre %4,7 düşüş göstermişti. Bugün ayrıca AB’de Haziran ayı Sentix Yatırımcı Güven Endeksi de takip edilecek veriler arasında yer alıyor.

Gelecek gündemde neler var? Çarşamba günü Hindistan Merkez Bankası (RBI) faiz kararını açıklayacak. Piyasalarda beklenti RBI’nın faizi 40 baz puan artıracağı yönünde oluşuyor. Almanya’da bir gün önce açıklanan fabrika siparişlerinin ardından bu kez sanayi üretimi rakamları takip edilecek. Ülkede bir önceki ay sanayi üretimi aylık %3,9 düşüş göstermişti. Ayı gün Polonya ve Şili Merkez Bankalarının da faiz kararları takip edilecek. ABD’de konut piyasasında kredi başvurularını ve faizlerin yönünü gösteren MBA verileri yayımlanacak. Perşembe günü Asya’da günün en önemli verisi Çin’in Mayıs ayı dış ticaret rakamları olacak. Çin’de Nisan ayında ihracat yüzde 3,9 artarken, ithalatta değişim olmamış ve dış ticaret fazlası 51,12 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Günün en önemli gündem maddesi Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz kararı olacak. Piyasada ECB’nin bu toplantıyı pas geçerek bir sonraki toplantıda faizi artıracağı tahmin ediliyor. Bu yıl içerisinde de toplamda 125 bp bir artış piyasada fiyatlanıyor. ECB kararının ardından Başkan Christine Lagarde’ın basın toplantısı piyasalar tarafından dikkatle izlenecek. Cuma günü ise Asya’da günün en önemli rakamları Çin enflasyon olacak. Çin’de Nisan ayında yıllık tüketici fiyatları %2,1, üretici fiyatları %8,0 artış göstermişti. Çin’den sonra günün diğer beklenen enflasyon rakamı ABD’nin olacak. ABD’de Nisan ayında %0,3 artışla yıllık %8,3 seviyesine kadar çıkan tüketici fiyatları için Mayıs ayı rakamları izlenecek. Beklenti yıllık manşet enflasyonun %8,3’ten %8,2’ye; yıllık çekirdek enflasyonun ise %6,2’den %5,9’a gerilemesi yönünde oluşuyor

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu