Gündem

Piyasalarda dalgalı bir seyir gözlenirken, risk başlıkları korunuyor

Piyasa Gündemi

Çin’de zayıf gelen verilerin büyüme kaynaklı endişeleri artırması dün küresel risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, bu sabah Çin’de salgın önlemlerinin gevşetileceğine yönelik beklentiler risk iştahında toparlanmayı beraberinde getiriyor. Türkiye’nin risk primi (CDS) 14 yılın zirvesinde seyrederken, TL varlıklarda zayıflama gözleniyor. Bugün yurt içi piyasaların kapanışının ardından akşam saatlerinde ECB Başkanı Lagarde ve Fed Başkanı Powell’ın konuşmaları önemli olacaktır.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    12:00 Euro Bölgesi – GSYH 2022/1Ç Önem: Orta
•    16:15 ABD – Sanayi Üretimi Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Çin’de açıklanan ekonomik verilerin büyüme kaynaklı endişeleri artırmasına bağlı olarak küresel hisse piyasaları haftaya zayıf bir açılışla başladı. Dün yaşanan kayıpların ardından bugün ise küresel hisse piyasalarında toparlanma çabası izlenirken, küresel çapta ana risk başlıkları korunuyor. BIST-100 Endeksi dün günü %1,18 oranında kayıpla 2.390,79 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışı kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 15,55 – 15,57 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:50 itibariyle 15,63’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100’de geçtiğimiz hafta görülen dip seviyeleri de referans alarak takip ettiğimiz son yükselen trend bugün dünkü en düşük ve kapanış seviyeleri de olan 2.390 civarından geçiyor. Bugün bu seviyenin altına sarkılması teknik baskının bir kez daha artmasına neden olabilir. Bu nedenle gün içi işlemlerde ilk referans noktamız burası olacak. Buranın altında geçtiğimiz haftanın en düşüğü olan 2.361 kısa vadeli pozisyonlar için stop seviyesi olarak izlenebilir. Yukarıda ise 2.425 – 2.430 aralığı ilk güçlü direnç bölgesi olup, bu bölge geçilemediği sürece yukarı yönlü strateji kurgulamakta aceleci olunmamalı. Son günlerde endekste sektörel ve hisse bazlı ayrışmalar daha belirgin hale geldi. Bu nedenle endeks ile birlikte hisseler özelindeki seviyelere de ayrıca dikkat edilmeli.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu