Gündem

Küresel piyasalar

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda karışık bir seyir görüldü. Asya piyasalarında Çin Şangay ve Hong Kong Hang Seng borsası gerilerken, Japonya Nikkei endeksi ise %1’in üzerinde pozitif kapanış gerçekleştirdi. Avrupa borsalarının tamamında alıcılı bir seyir görülürken, ABD endekslerinde özellikle teknoloji hisseleri ve Nasdaq öncülüğünde sert satışlar izlendi. FED Başkanı Powell’ın önden yüklemeli faiz artırımına ve 50 baz puanın da Mayıs ayı toplantısında masada olduğuna dair açıklamaları yine şahin karşılandı ve endekslerde satışlara neden oldu. Tesla’nın beklenti üzerinde gelen bilançosu teknoloji hisselerine destek olsa da yeterli olmadı. İyi gelen bilançoya ilave olarak Elon Musk’ın Twitter için aleni teklif süreci başlatmayı değerlendirdiği haberleri de Tesla hisselerinde %5’e yakın değer kazanımına yol açtı. Nasdaq endeksi %2,07 değer kaybıyla 13.174 seviyesinde kapandı. Dow Jones %1,05 değer kaybıyla günü 34.792 puandan tamamlarken S&P 500 endeksi de günü %1,48 düşüşle 4.393 puan seviyesinde kapattı. Powell’dan gelen şahin açıklamalarla tahvil faizlerinde yükseliş görüldü. Dün %2,85 altına gerileyen ABD 10 yıllık tahvil getirileri FED tarafından gelen açıklamalarla %2,91 seviyelerinden günü sonlandırdı. 10 yıllıklar bu sabah %2,94 seviyesine yükseldi. 5 yıl-30 yıl gibi bazı vadelerde de getiri eğrileri bir kez daha terse döndü. Avrupa tahvillerinde ise 24 Nisan’daki Fransa seçimleri ve Rusya–Ukrayna savaşının satış baskısını arttırdığı görülürken, Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi %0,94 seviyesinden günü sonlandırdı. Dolar endeksinde dün kayıplar görüldü. Sabah saatlerinde 99,8’e kadar çekilen endeks, gün boyu yukarı yönlü bir seyirle tekrar 100 seviyesinin üzerine çıkarak günü 100,625 seviyesinde tamamladı. EURUSD paritesi ise bu sabah 1,0846 seviyesinde. Petrol fiyatları Çin’deki talebe ilişkin değerlendirmelerin etkisiyle gerileme eğiliminde. Brent petrol bu sabah 107,2 USD ve WTI petrol 102,7 USD seviyesinde bulunuyor. Diğer taraftan Morgan Stanley, Rusya kaynaklı arz sıkıntılarının artırabileceğine işaret ederek, Brent petrolde 3. ve 4. çeyrek fiyat beklentisini 10’ar dolar artırdı ve sırasıyla 130 ve 120 dolara çıkardı. VIX endeksi ise bu sabah 22,6 seviyesinde

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında satıcılı bir görünüm izleniyor. ABD vadelilerinde de negatif bir görünüm var. Bugün bir çok ülkede Nisan ayı öncü PMI verileri takip edilecek.

Gelecek gündemde neler var? Gelecek hafta Salı günü ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve konut satışları, Perşembe günü Japonya Merkez Bankası faiz kararı, Japonya’da sanayi üretimi verileri ile ABD’de ilk çeyrek GSYH verileri takip edilecek. Cuma günü ise FED’in de yakından takip ettiği PCE deflatörü verisi öne çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu