Gündem

Küresel piyasalarda fiyatlamalar

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün küresel piyasalarda karışık bir seyir görüldü. Asya tarafında Çin Şangay borsası %1,5, Hong Kong Hang Seng endeksi %0,5 pozitif, Japonya Nikkei endeksi ise %1,8 negatif kapanış gerçekleştirdi.

Avrupa piyasaları güne sert kayıplarla başladı. Seansın devamında toparlanma izlenirken, ABD enflasyon verisi sonrası bu toparlanmanın hızlandığı görüldü. Ancak buna rağmen ana endekslerde %0,5’ye varan değer kayıplarıyla kapanışlar görüldü.

Dün ABD’de açıklanan enflasyon verisi manşette beklentinin üzerinde açıklansa da özellikle çekirdek enflasyonda artış hızının yavaşlıyor olması ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki yükselişin de ara vermesine neden oldu. FED üyesi Brainard bilanço daraltımı için Haziran ayını işaret ederken, faiz artışlarıyla beraber enflasyonun kontrol altına alınabileceğini belirtti. FED vadelilerine göre 4 Mayıs toplantısındaki 50 baz puanlık artışın fiyatlaması %100’e yaklaşmış durumda.

ABD’de endeksler, dünkü enflasyon verisinde manşet veri beklentilerin hafif üzerinde gelse de çekirdek enflasyonun beklentilerin altında kalmasıyla birlikte pozitif açılış yaptı. Ancak seansın ilk saatlerinde görülen primler korunamadı ve endeksler günü ekside kapattı. Çekirdek enflasyonun beklentinin altında artış göstermesi piyasaya iyimserlik getirse de diğer yandan petrol fiyatlarındaki artış tekrar enflasyon endişelerini destekledi. Kapanışta Dow Jones %0,26, S&P 500 %0,34 ve Nasdaq %0,30 değer kaybetti.

ABD 10 yıl vadeli Hazine kağıdı getirisi gün içerisinde %2,826 seviyesinin görse de enflasyon verisi sonrası %2,70 seviyesine kadar geriledi; ancak bu sabah %2,75 seviyesinde. Almanya 10 yıllık tahvil faizi de gün içinde gördüğü %0,87 seviyesinden %0,78 seviyesine kadar geri çekildi; bu sabah ise %0,80 seviyesinde.

Enflasyon verisi sonrasında kısa süreli 99,75 seviyesine kadar geri çekilen DXY tekrar yönünü yukarı çevirdi ve 100,40 seviyelerine kadar yükseldi. Dünkü 100,40 seviyesi son 2 yılın yeni en yükseği oldu. Dolar endeksindeki kazanımlara rağmen ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki geri çekilmeyle beraber altın fiyatlarında da yukarı yönlü hareket takip edildi. Altın yaklaşık 15 USD primle 1.970 USD seviyelerinden işlem gördü.

Çin Şanghay’da uygulanan katı kapanma tedbirlerinin kademeli olarak gevşetilmesi kararı alındı. Petrol fiyatları, hem Çin’de kısıtlamaların gevşetilmesi hem de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşın devam edeceğine ilişkin sözlerinin ardından dün yükseliş kaydetti. Bu sabah fiyatlarda yatay bir seyir takip ediyoruz. ABD ham petrolü 100,3 dolar, Brent petrol ise 104,6 dolardan işlem görüyor. VIX endeksi ise 20,0 seviyesinin üzerindeki seyrini sürdürüyor; bu sabah 24,2 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah Asya piyasalarında karışık bir görünüm izleniyor. Çin borsasında %0,4 civarı negatif, Hong Kong borsasında %0,2 civarı, Japonya borsalarında %1’i aşan pozitif bir seyir var. ABD vadelilerinde ise pozitif bir görünüm var.

Bugün ABD’de ilk çeyrek bilanço sezonu ABD’nin büyük bankaları ile başlıyor. Beklenti, finans sektöründeki kazançlarda geçen yıla göre gerileme olduğu yönünde. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yatırım bankalarının gelirleri darbe alırken bazı bankalar da Rusya’yla ilişkili kayıplar için karşılık ayırıyor. JPMorgan Çarşamba günü; Goldman Sachs, Morgan Stanley, Citigroup ve Wells Fargo Perşembe günü bilanço açıklayacak.

FactSet tarafından derlenen beklentilere göre, S&P 500’de yer alan bankaların toplam karlarının 2022 ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre %36 azalarak 28 milyar dolar olması bekleniyor. Dealogic tarafından derlenen verilere göre de Wall Street bankalarını yatırım bankacılığı gelirlerinin ilk çeyrekte 2021 ilk çeyreğe göre %31 azalarak 22 milyar dolara gerileyeceği tahmin ediliyor.

Bugün ayrıca ABD’de Üretici Fiyat Endeksi verisi açıklanacak. ÜFE son olarak yıllık %10,0 artış göstermişti. Verinin Mart ayında %10,6’ya yükselmesi bekleniyor.

Bugün ayrıca Kanada Merkez Bankası faiz kararını açıklayacak. Bir önceki toplantısında yaklaşık 4 yıllık aranın ardından ilk kez faiz artıran Kanada Merkez Bankası (BoC) kararı piyasalar tarafından yakından izlenecek. Piyasalarda beklenti faiz artırımının 50 baz puan ile devam edeceği yönünde.

Gelecek gündemde neler var?

Yurt dışında yarın ECB faiz kararı öncelikli gündem maddesi olacak. Son dönemde hızla artan enerji maliyetlerinin etkisiyle Euro Bölgesi’nin enflasyonu %7,5 ile rekor seviyeye yükselmişti. Piyasada ECB’nin bu yıl faiz artıracağına ilişkin beklenti artıyor. Mart ayında ECB, tahvil alım teşvik programını Eylül’de bitecek şekilde azaltmaya başladığını duyurmuş, aynı zamanda tahvil alımları bittikten “bir süre sonra” faiz artışlarının bunu takip edebileceğini söylemişti. Cuma günü ise bir çok ülkede piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacak.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu