Gündem

Fed’e ilişkin agresif sıkılaşma endişeleri risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor

Piyasa Gündemi

Fed üyelerinden gelen şahin tondaki açıklamalar agresif bir sıkılaşma endişelerini artırırken, son günlerde küresel risk iştahının baskılandığı görülüyor. FOMC toplantı tutanaklarında 50 baz puan faiz artırımına sıcak bakıldığı görülürken, bilanço küçültmesi için mayıs ayına işaret edildi. Fed’e ilişkin sıkılaşma beklentileri fiyatlamalar üzerindeki etkisini sürdürürken, jeopolitik gelişmeler de önemini koruyor. Bugün Fed üyelerinin konuşmaları takip edilecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    12:00 Euro Bölgesi – Perakende Satışlar Önem: Orta
•    15:30 ABD – Haftalık İşsizlik Başvuruları Önem: Orta

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed üyelerinin şahin tondaki açıklamalarına bağlı olarak artan agresif sıkılaşma endişeleri son günlerde risk iştahı ve küresel hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturuyor. Zayıflayan risk iştahının etkisiyle BIST-100 Endeksi günü %0,43 oranında kayıpla 2.316,40 puandan tamamladı. Dün akşam saatlerinde ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına sıcak baktığı haberi öne çıktı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,74 – 14,75 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:50 itibariyle 14,74’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın karışık bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Yurtdışında sertleşen satışlara kayıtsız kalamayan BIST 100 yurtdışına kıyasla güçlü kalmaya çalışsa da günü düşüşle tamamladı. Son iki günde yüksek seyreden hacimlerle gerçekleşen gün içi dalgalanmalar tedirginlik oluşturuyor. Buna karşın son günlerde bahsettiğimiz yükselen trend üzerinde kalındığı sürece bu geri çekilmeleri düzeltme hareketi olarak izliyoruz. Bugün bu trend 2.290 seviyesinde bulunuyor. Bu trendin altına sarkılması satış baskısının şiddetlenmesine neden olarak 2.200 – 2.225 aralığını gündeme getirebilir. Bu nedenle bugünkü referans seviyemiz bu trend olacak. Trendin üzerinde tutunulması pozitif olmakla birlikte yeniden alım için dünkü gün içi zirvenin bulunduğu 2.348 seviyesinin geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Burası geçilebilecek olursa yeni zirve beklentisi artacaktır.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu