Gündem

Piyasa gelişmeleri

Mart ayında enflasyon yıllık %61.1, aylık ise %4 ile beklentilerimizin üzerinde gerçekleşti. Enflasyondaki son artışla beraber, Türkiye’nin enflasyonu ile gösterge faiz oranları arasındaki fark %47.1’e ulaştı ve bu açık farkla önde gelen gelişen piyasalar arasında en geniş olanı. Reel faiz oranlarındaki negatif etki derinleştikçe Türk varlıklarını elde tutma ve TL cinsinden tasarruf etme cazibesi azalmakta ve lira dış finansal dalgalara karşı daha dayanıksız hale gelmekte.

Bugün Çin ve Hong Kong piyasaları kapalı, Asya geneli ve ABD vadeli endekslerinde görünüm yatay. BIST dün günü %2.65 yükselişle 2311 seviyesinde tamamladı. XMADN %7.4, XBANK %3.2, XUSIN ise %3.1 yükseliş sergiledi. Endeksin bugüne de alım tarafında başlamasını bekliyoruz, ana trend yukarı yönlü olmakla beraber, haftanın devamında olası kar satışları için 2260 seviyesi destek konumunda izlenecek.

İZLENECEKLER

Mart’22 TCMB Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu

Mart’22 Reel Efektif Döviz Kuru

ŞİRKET HABERLERİ

YEOTK, Çimento&Maden sektöründe faaliyet gösteren bir müşterisi ile Özbekistan’daki maden tesisinin otomasyon ve dijital çözümleri için €550bin tutarında bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

ARCLK hisse geri alım programı kapsamında dün TL60.30 fiyat ortalamasıyla toplam 140bin adet pay alımı yapıldığını bildirdi.

NTGAZ 2021 yılı karından hisse başı brüt TL0.31 temettü ödenmesi kararı aldı.

KARTN bugün hisse başı brüt TL1.82, HLGYO brüt TL0.002, JANTS brüt TL0.90 nakit kar payı ödemesi gerçekleştirecek.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu