Gündem

Enerjide Türkiye’nin ilk uluslararası e-ticaret sitesi yüzde 500 büyüdü

Türkiye’nin ilk uluslararası enerji e-ticaret sitesi “maabir.com” son bir yılda yüzde 500 büyüdü. Uluslararası partnerler ile birlikte enerji sektörü ilk kez bir çatı altında ticaret yapabiliyor. Maabir.com, doğrudan ithalatçı ile alıcıyı, üretici ile toptancıyı ve distribütörü aynı ekranda buluşturuyor ve dolaysız ihracat imkanını tüm üyelerine sağlıyor.

10 binlerce yatırımcı ile doğrudan görüşme yapılıyor

Maabir’in kurucusu Murat Dilek “maabir.com iki yıl önce faaliyete girdi, tüm dünyadan taleplerin doğru ticaretle sonuçlandığı bir pazaryeri oldu ve iki yılda yüzde 500 büyüdük. 18 yılı aşkındır yalnızca Enerji sektörüne yönelik Kongre, seminer, fuarlar, ve ikili görüşmeler etkinlikleri düzenliyoruz. kimi zaman efektif iş görüşmeleri yapabilmek adına tatmin edici olmadığını ve şirketlere yatırımcı bulmanın sadece etkinlik tarihlerine sıkıştırmanın doğru olmadığını düşündük. Bunca yıllık tecrübe, bilgi birikimiz ile beraber sahip olduğumuz global ölçekte 10 binlerce yatırımcı ile doğrudan görüşme kabiliyetimizle sektöre yeni pazarlar bulma kabiliyetimiz yüksek. Enerji sektöründe firmaların ticari hacimlerini arttırmada önemli katma değer sağladığımızı gördük ve yıl boyu bu ticaret için bir alan sağlamak adına Türkiye’nin enerjide uluslararası ilk e-ticaret sitesi “maabir.com”u açtık. Maabir.com, dünya üzerinde yalnızca bu sektöre yönelik mal ve hizmet üreten şirketlere; yaptıkları işlere yönelik talep almaları ve yeni müşteri bulmaları için tasarlanmış, binlerce adrese ve yüzlerce talep/teklif arşivine sahip olan ve bunu üyelerinin hizmetine açan tek şirket” dedi.

Afrika ve Avrupa ülkelerinden talepler yüksek

Özellikle Kuzey Afrika ve Batı Afrika gibi ülkelerden başta Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi olmak üzere ağırlıklı yenilenebilir enerji taleplerinin gelmekte olduğunu kaydeden Murat Dilek “Türkiye üretim maliyetleri bazında hem uygun üretim yapabilen, iyi mühendisliği ile yakın coğrafyaya hizmet götüren bir ülke konumunda. Dolayısı ile tercih edilen bir ülkeyiz enerji konusunda.  Körfez ülkelerinden arama ve üretim konularına bakım- onarım hizmet talepleri gelmekte. Kazakistan, Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan gibi doğumuzda olan ülkelerden yenilenebilir enerji ve arama hizmeti veren şirket arayışları oluyor. Bu yönde talep geliyor. Avrupa’dan da birçok ülkeden talep geliyordu ancak bu korona virüs en çok Avrupa’yı etkilediğinden gelen taleplere revizeler geldiğini görüyoruz. Dünya konjonktöründe ticaret hayat daha da normalleşmeye döndüğünde Avrupa’dan talepler daha da artacaktır” diye konuştu.

Aynı zamanda Global Enerji Derneği Başkanlığını da yürüten Murat Dilek, “Yani biz enerjinin endüstrisini oluşturduk sanayisini kurduk ihracat yapmaya başladık. O yüzden ülkemizde sınırlı kalmayıp büyüyen bir sektörden bahsediyoruz artık. Tabi ki bir sektörün gelişmesi için önce kendi ülkesinde ayakta durabiliyor olması lazım. Bu kaynaklardan önce kendi faydalanması lazım. Bizde işte bu noktada “Maabir.com” ile sektöre olabildiğince destek olmak istiyoruz.  Sektörün hem Türkiye pazarından hem de global pazarlardan faydalanarak büyümesi için elimizden geleni yapacağımızdan kuşkunuz olmasın. Ayrıca her yıl hazırlayacağımız Enerji Yatırım Raporlarını da tüm paydaşlar ile paylaşmaktan gurur duyacağımızı belirtmek isterim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu