Gündem

ABD’den rezerv hamlesi

Wall Street’in ana endeksleri dün , mega cap teknolojisi ve büyüme hisse senetleri ve de Elon Musk’ın twitterdaki payını arttırdığını açıklamasıyla yükselişteydi. Tahvil piyasasında, gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirisi dün yükseldi ve 2 yıllık/10 yıllık getiri eğrisi tersine döndü. Eğrinin tersine çevrilmesi, önümüzdeki iki yıl içinde bir durgunluğun habercisi olarak görülüyor. ABD ve Avrupa ülkeleri dün Moskova’yı, Rus güçlerinden geri alınan bir kasabada toplu bir mezarın ve yakın mesafeden vurulmuş bağlı insan cesetlerinin bulunduğu kuzey Ukrayna’daki sivil cinayetleri nedeniyle cezalandırma ve Moskova’ya daha fazla yaptırım vaadinde bulundu. Kremlin, sivillerin öldürülmesiyle ilgili suçlamaları reddetti. Sonrasında ilk adım ABD’den geldi. ABD, Rus hükümetine baskıyı arttırmak ve elindeki dolarları kullanmasını engellemek için Rus hükümetinin borç sahiplerine Amerikan bankalarındaki tutulan rezervlerinin 600 milyon dolardan fazla ödemesini durdurdu. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından uygulamaya konulan yaptırımlar kapsamında, Rus merkez bankasının ABD finans kurumlarında tuttuğu döviz rezervleri donduruldu. Ancak Hazine Bakanlığı, Rus hükümetinin bu fonları, duruma göre dolar cinsinden devlet borcunda kupon ödemeleri yapmak için kullanmasına izin veriyordu. ABD Hazine sözcüsüne göre, Pazartesi günü, vadesi gelen bir tahvilin 552.4 milyon dolarlık anapara ödemesi de dahil olmak üzere ödemelerin en büyüğü geldiğinde, ABD hükümeti Moskova’nın donmuş fonlara erişimini kesmeye karar verdi. Euro 1.0960$’a kadar düştükten sonra 1.0975$’da dengelenme çabasında. Sadece birkaç gün önce, Ukraynadaki savaşın sona erdirilmesine yönelik artan iyimserlikle bir ayın en yüksek seviyesi olan 1.1185$’a ulaşmıştı. Euro’nun sıkıntıları, bir haftanın en yüksek seviyesi olan 99.083’e yakın bir yerde tutulan dolar endeksini destekledi ve endeks 98.949’da kaldı.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Güney Kore’de enflasyon yükselen enerji fiyatlarının etkisiyle son 10 yılın en yüksek seviyesine geldi. Mart ayında tüketici fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,1 artış gösterdi. Böylece 2011 yılı Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşıldı. Tüketici fiyatları ise aylık bazda yüzde 0,7 arttı.

Dünya Bankası, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Doğu Asya için büyüme tahminlerini düşürdü. Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Çin’i de içeren Doğu Asya ve Pasifik Bölgesi(EPA) büyüme tahmini yüzde 5,4’ten yüzde 5,0’e çekildi. Raporda, Çin ekonomisinin bu yıl daha önceki yüzde 5,4’ten daha düşük bir tahminde yüzde 5,0 büyüyeceği belirtildi.

Japonya’da hanehalkı harcamaları, geçen yıl pandemi kaynaklı keskin düşüşün baz etkisiyle üst üste ikinci ayda da artış gösterdi, ancak beklentileri karşılayamadı. Japonya İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, Şubat ayında hanehalkı harcamaları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 arttı. Piyasa beklentisi artışın yüzde 2,7 artış göstereceği yönündeydi. Mevsimsel etkilerden arındırıldığında tüketici harcamaları aylık bazda yüzde 2,8 düşüş gösterdi. Analistler düşüşün yüzde 1,5 seviyesinde kalacağını düşünüyorlardı.

Avustralya Merkez Bankası(RBA), faiz oranında piyasa beklentileri doğrultusunda bir değişikliğe gitmedi. RBA’nın dün başlayan ve bugün sona eren toplantısının ardından yapılan açıklamada, faiz oranının değişmeyerek yüzde 0,10 olarak kaldığı belirtildi. Piyasalarda da faiz oranında bir değişiklik beklenmiyordu. RBA, böylece son 15 toplantısında faizlere dokunmamış oldu

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu