Gündem

Yurtdışı negatif

MSCI’nin küresel hisse endeksi ile ABD ve Avrupa hisseleri senetleri, Ukrayna’da devam eden savaşın ve enflasyonist etkilerinin , Vladimir Putin’in dün Avrupa’ya gazın üçte birini sağlayan sözleşmeleri Rus para birimiyle ödenmedikçe durdurma tehdidinde bulunması, FED’in hızlı faiz artışı tepkisi konusundaki endişelerin devam etmesiyle düşüşteler. Asya piyasaları da , bu sabah’da negatif. Tokyo’da Nikkei %0,75 ,MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,70 düştü. MSCI’nin küresel hisse endeksi ile ABD ve Avrupa hisseleri, 31 Mart’ta sona eren çeyrekte 2020’de COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana en büyük üç aylık düşüşlerini kaydetti. Çeyreklik bazda S&P 500 %4,9, Dow %4,6 ve Nasdaq %9,1 düştü. Yatırımcılar, ana istihdam rakamına ek olarak ücret enflasyonu göstergeleri için bugün açıklanacak ABD Mart ayı istihdam verilerini izleyecek. ABD’nin iki yıllık ve 10 yıllık notları arasındaki yakından izlenen fark, kısa bir süre tersine döndükten sonra Cuma sabahı neredeyse sıfırın üzerindeydi. ABD getiri eğrisinin bu kısmındaki bir tersine dönüş, bir ila iki yıl içinde bir durgunluğun izlenebileceğine dair güvenilir bir sinyal olarak görülüyor Hisse senedi fiyatları, Rusya ile Ukrayna arasında bir barış anlaşmasına yönelik herhangi bir ilerleme belirtisine karşı hassasiyetini korumakta, zaten yüksek olan ABD enflasyonu, savaşın başlamasından bu yana petrol ve metal gibi emtia fiyatlarının artmasıyla yoğunlaşmıştı. Fiyatlar arttıkça, Fed’in enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltme konusunda giderek daha agresif hale gelmesi, potansiyel olarak ekonomik büyümeyi engellemesi olası hale geliyor. Dün yayınlanan veriler, fiyat baskılarının artmasıyla tüketici fiyatlarının Şubat ayında zorlukla yükseldiğini gösterirken, gıda ve enerji hariç kişisel tüketim harcamaları (PCE) beklentiler doğrultusunda %0,4 arttı. Fed’in dikkatle takip ettiği PCE verisi beklentiler dahilinde olmasına karşın geçen aya göre daha yüksekti ve anlamı daha da yükselmeye devam edecek. Bu gelişmler doğal olarak Fed’in daha agresif olma pozisyonunu sağlamlaştırıyor, bu nedenle birden fazla 50 baz puanlık artış olacak beklentimizi korumaktayız.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdürlüğü (BOTAŞ), Doğalgaz fiyatlarına 1 Nisan 20221 itibarıyla fiyat artışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Buna göre, Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 35, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 44.30, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 50 artış oldu.

Türk Telekom’un toptan internet tarife fiyatlarına yüzde 67 oranında yaptığı zammın yürürlük tarihi 2 ay ertelendi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk Telekom’un yerel para birimi cinsinden kredi notunu düşürdü. Fitch’ten yapılan açıklamaya göre, not indirimi LYY Telekomikasyon paylarının Türkiye Varlık Fonu’na (TWF) satışının ardından geldi. Fitch, kredi notu görünümünü “negatif” olarak devam ettirirken, diğer bütün notlarını da teyit etti.

Mevduat, katılma payı ile tahvil, bono ve kira sertifikalarına vergi avantajı uzatıldı. Mevduat, katılma hesapları, tahvil ve bonolar ile kira sertifikaları tevkifat oranları 30 Haziran 2022’ye kadar geçerli olacak. Karar ile mevduat faizleri ve katılma hesaplarında vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplarda %5, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplarda %3, 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %0, enflasyon oranına bağlı olarak değişken faiz oranı uygulanan 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda %0 tevkifat oranı uygulanmaya devam edilecek.

Çin’de imalat sektörü aktivitesi Mart ayında son 2 yılın en keskin daralmasını yaşadı. Caixin/Market İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (İmalat PMI) Mart ayında Şubat 2020’den bu yana görülen en keskin daralmaya işaret ederek Şubat ayındaki 50,4 puandan 48,1 puana geriledi. Mart ayında üretim alt endeksi Şubat 2020’den bu yana görülen en düşük seviye olan 46,4 puana indi.

Morgan Stanley, Çin ekonomisi için 2022 yılı büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Morgan Stanley ekonomistleri, Çin’in COVID-19’a karşı “sıfır tolerans” politikasının önümüzdeki aylarda da devam edeceğini öngördüklerini belirterek 2022 yılı için GSYH büyüme tahminini yüzde 5,1’den yüzde 4,6’ya indirdiler.

Kontrolmatik, bağlı ortaklığı Progresiva Enerji’nin yüzde 5’ini satmaya karar verdi. 1,00 TL nominal değere sahip 250.000 adet (B) grubu nama yazılı payın Zen Girişim Sermayesi’ne 700.000,00 USD (YediYüzBinAmerikanDoları) bedel karşılığında satılıyor.

Turkcell, geri alım azami fon tutarının 750 milyon TL’ye artırılmasına karar verdi

Mia Teknoloji payları bugünden itibaren Yıldız Pazar’ad işlem görmeye başlayacak.

LDR Turizm payları 4 Nisan’dan itibaren Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak.

BRKO- 2021 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 1.075.965 TL (Önceki -3.481.922 TL )

DIRIT-2021 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 2.504.380 TL (Önceki -2.277.257 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu