Gündem

Küresel piyasalarda karışık seyir

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,07 değer kazancıyla 2.230,15 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 33,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,58, holding endeksi yüzde 1,16 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,15 ile finansal kiralama, faktoring, en çok gerileyen ise yüzde 3,19 ile turizm olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü karışık bir seyirle tamamladı. Kapanışta, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,45, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,03 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 3,08 değer kaybederken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,55 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın üçüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,19, S&P 500 endeksi yüzde 0,63 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,21 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde Dış Ticaret Dengesi verisi takip edilecek. Global piyasalarda, İngiltere’de GSYH kompozisyonu, Almanya’da işsizlik oranı, OPEC toplantısı, ABD’de PCE ve Chicago PMI verileri yakından izlenecek. Gün içerisinde, ECB ve FED bazı üyelerinin açıklamaları takibimizde olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, Çin’de açıklanan İmalat PMI verisi Mart ayında piyasa beklentilerinin altında 49,5 düzeyinde gerçekleşti. Çin’de aynı dönem İmalat Dışı PMI verisi Mart ayında 48,4 olarak kaydedildi. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü yüzde 1,07 değer kazancıyla 2.230,15 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 33,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Ekonomik Güven Endeksi, Mart 2022 verilerine göre; Ekonomik güven endeksi Şubat ayında 98,2 iken, Mart ayında %2,5 oranında azalarak 95,7 değerine geriledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, yaptığı değerlendirmede; “Kısa vadede daha yüksek enflasyon ve daha yavaş büyüme ile yüz yüze geleceğiz” dedi. Başkan, “Savaş ne kadar uzun sürer ise ekonomik maliyetleri o kadar yüksek olacak ve daha negatif senaryolar ile karşı karşıya kalmamız olasılığı büyüyecek” dedi.

ABD’de ADP Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre, Mart ayında özel sektör istihdamı piyasa beklentileri üzerinde 455 bin artış gösterdi.

Almanya’da açıklanan öncü Tüketici Fiyat Endeksi verisi Mart ayında bir önceki aya göre % 2,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,6 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

ABD’de açıklanan GSYH data kompozisyonuna göre; ülke ekonomisi 2021 yılı 4.çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre % 6,9 ile piyasa beklentileri altında büyüdü.

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, yaptığı değerlendirmede; Rusya’ya karşı uygulanmakta olan finansal yaptırımların ABD Doları’nın rezerv para olarak hakimiyetini yavaş yavaş zayıflatabileceğini ve daha parçalanmış bir uluslararası finansal sistemin ortaya çıkmasını neden olabileceğini ifade etti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George yaptığı değerlendirmede, ABD ekonomisi için nötr faiz oranını yüzde 2,5 olarak tahmin ettiğini ve Fed’in faiz bu seviyeye kadar çıkardıktan sonra atacağı adımlara karar vermesi gerektiğini belirtti.

Resmi olmayan haber akışlarına göre, Biden yönetiminin ABD’nin stratejik rezervlerinden daha fazla petrol satmayı değerlendirdiği ifade edildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, ABD Başkanı Biden’ın, akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için yönetiminin aldığı tedbirler konusunda bugün bir açıklama yapacağı belirtildi.

Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 24/02/2022 ile 30/03/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 31/03/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Kaynak InvestAZ Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu