Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Küresel piyasalarda dün karışık seyir görülürken, ABD’nin hamlesiyle petrol fiyatlarında düşüş görülüyor

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda karışık bir seyir görüldü. Sabah Asya’da piyasalar Japonya hariç pozitif kapanırken; önceki gün İstanbul’da gerçekleşen Rusya-Ukrayna müzakerelerinde yapıcı görüşmelerle pozitif seyreden küresel piyasalarda dün savaş endişelerinin geri geldiğini takip ediyoruz. Dün İngiltere hariç Avrupa borsalarında, Almanya’da Mart ayı öncü enflasyon verisinin beklentilerin çok üzerinde gelmesi ve İspanya’da da enflasyonda rekor seviyelerin görülmesiyle satıcılı bir seyir vardı. Alman DAX endeksi %1,45 satıcılı, İngiltere FTSE 100 endeksi ise %0,5 pozitif kapandı. Rusya’nın görüşmelerde henüz sonuca varılmadığını ve anlaşılması gereken birçok madde olduğunu belirtmesiyle devam eden barış görüşmelerinin sonuçsuz kalması risk iştahında gerilemeye yol açtı ve ABD endeksleri günü düşüşle tamamladı. Petrol fiyatlarındaki yükselişle beraber enerji sektörü hisseleri endeksleri desteklerken teknoloji sektörü zayıf kaldı. S&P 500 %0,63 düşüşle günü 4602,49 puan seviyesinde tamamlarken Dow Jones %0,19 ve Nasdaq %1,19 düşüşle kapandı. ABD hazine tahvillerinde, Rusya-Ukrayna kaynaklı gelişmelerin ardından yaşanan alımlar dün de devam etti. Hafta başında %2,55 seviyesine yükselen 10 yıl vadeli tahvil dün %2,33’e kadar geriledi. Kısa tarafta da alımlar öne çıkarken, geçtiğimiz hafta 25 baz puan civarında olan 2-10 yıl getiri farkı önceki gün sıfıra kadar düştükten sonra, dün 4 baz puanın üzerine yükseldi. Almanya’da da tahvil faizleri yükselirken 10 yıllık tahvil faizi dün %0,657’ye hafif geriledi. Dolar endeksi dün düşüş eğilimini sürdürdü ve 97,7 seviyesini gördü. DXY bu sabah 97,9 seviyesinde bulunuyor. EURUSD paritesi, dolar endeksindeki düşüşle birlikte 1,1185 seviyesine kadar yükseldi, parite bu sabah 1,116 seviyesinde. Petrol fiyatlarında, önceki gün Rusya-Ukrayna görüşmelerinden olumlu mesajlar gelmesiyle başlayan düşüş dün yerini hafif yükselişe bıraktı. Petrol dün %2’nin üzerinde değer kazandı. Ancak ABD’nin stratejik petrol rezervlerinden piyasaya yeni arzı gündeme alması petrol fiyatlarını bugün tekrar aşağı çekti. ABD ham petrolünde düşüş bu sabah %5’i aştı. ABD tipi WTI ham petrolün varili 108 USD, Brent petrolün varili 108 USD seviyesinde. Rus rublesi dün de değer kazanmaya devam ederken Dolar/Ruble paritesi 84,5 seviyesinde dengelendi. Rusya Merkez Bankası bugünden itibaren Moskova Borsası’nda açığa satış yasağının kaldırıldığını açıkladı. VIX endeksi ise 20,0 seviyesinin altındaki seyrini sürdürüyor; bu sabah 19,3 seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah Asya piyasalarında satıcılı bir görünüm izleniyor. ABD vadelilerinde ise hafif pozitif bir görünüm var. Bugün ABD’de günün en önemli verisi; Şubat ayı için kişisel gelirler, harcamalar ve özellikle piyasaların enflasyonu izlemek için takip ettiği çekirdek PCE rakamları olacak. Kişisel gelirler bir önceki ay değişiklik göstermezken, tüketim aylık %2,1 artmıştı. Çekirdek PCE ise aylık %0,5, yıllık %5,2 artış göstermişti. PCE enflasyonunda beklenti manşet verinin yıllık bazda %6,1’den %6,4’e; çekirdek PCE enflasyonunun ise yıllık bazda %5,2’den %5,5’e yükselmesi yönünde oluşuyor. Bugün ayrıca OPEC+ toplantısı gerçekleştirilecek.

Gelecek gündemde neler var? Yarın sabah saatlerinde Çin Caixin İmalat PMI verisinin ardından Euro Bölgesi için Mart ayına ilişkin öncü tüketici fiyatları açıklanacak. Euro Bölgesi Mart ayı TÜFE verisinin yıllık bazda %5,8’den %6,4’e yükselmesi bekleniyor. Cuma günü ayrıca birçok ülkede imalat PMI verileri takip edilecek. Yarın ayrıca haftanın en önemli verisi olan ABD Mart ayı işgücü rakamları açıklanacak. Bir önceki ay tarım dışı istihdamda 423 bin artış beklenirken 678 bin artış sağlanmış, işsizlik oranı %4,0’ten %3,8’e kadar gerilemişti. Saatlik kazançlar aylık bazda değişmezken, yıllık %5,1 artış göstermişti. Mart ayı için beklenti tarımdışı istihdamın 490 bin artış göstermesi ve işsizlik oranının %3,7’ye gerilemesi yönünde.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu