Gündem

ABD, petrol içinde devrede

Asya borsaları, Wall Street’deki düşüşü takip ederek kısmı realizasyonla karşılaşmış durumda. Ana etmen ise hızlı bir barış umutlarının zayıflamaya başlaması ve iyimser havanın yaklaşan faiz artırımları konusunda endişeye dönüşmesi. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,2 Hong Kong’lu Hang Seng %0.7 , Japon Nikkei %0.2 düşerken, Avustralya’nın emtia ağırlıklı endeksi ise %0,4 arttı. Tahvil piyasasında ise; Politika beklentilerini takip eden iki yıllık ABD Hazine getirileri, %2.2922 ile son çeyrekte 150 baz puandan fazla tırmandı ki bu 1984’ten bu yana en dik artış. Uzun vadeli büyüme görünümüne daha duyarlı olan ABD 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi ise Pazartesi günü Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviye olan %2,56’ya ulaştıktan sonra %2,378’de kaldı. Almanya dün %7,6 gibi yüksek bir enflasyon oranı açıklarken, 2 yıllık tahvil getirisi de 2014’ten bu yana ilk kez pozitif bölgeye çıktı. Petrol içinde ABD devrede.. Beyaz Saray akaryakıt fiyatlarını düşürmeye çalışırken, dört ABD kaynağı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Biden yönetiminin Stratejik Petrol Rezervi’nden (SPR) birkaç ay içinde 180 milyon varile kadar petrol satımı yapmayı düşündüğünü söyledi. Gerçekleştiği takdirde , ABD’nin son altı ay içinde stratejik rezervlerini üçüncü kez kullanışını ve SPR’nin yaklaşık 50 yıllık tarihindeki en büyük satış olacak. Haberin zamanlaması da manidar. Haber, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Suudi Arabistan ve Rusya’yı içeren OPEC+ olarak bilinen bir petrol üreticisi grubu olan müttefiklerinin arz kısıtlamalarını azaltmak için bir araya gelmesinden hemen önce geldi. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve diğerleri daha önce OPEC+’ı üretimi hızlı bir şekilde artırmaya çağırdılar. Yarın için Avustralya, IEA’nın petrol arzını görüşmek üzere Cuma günü acil toplantıya çağırmıştı. ABD’nin potansiyel satış haberi ile Brent ham petrol vadeli işlemleri %4,4 düşüşle 108,50$’a geriledi ve ABD ham petrol vadeli işlemleri %5’ten fazla düşüşle varil başına 101,76$’a geriledi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

IMF/Gita: Ukrayna savaşı stabilkoin, kriptopara ve merkez bankası dijital parası gibi dijital finansın kullanımının artıracak, Rusya yaptırımları ABD Doları’nın hakim rezerv para konumunun yavaş yavaş yok olması tehdidi yaratıyor.

Türkiye-Rusya arasında gıda hattı açılıyor. Palmali ve Spring Marine’nin girişimiyle Rusya ile Türkiye arasında hizmet vermek üzere, başlangıç olarak dört gemiden oluşan bir konteyner hattı 2022 Nisan sonuna kadar devreye girecek. Dünya’dan Barış Sedef’in haberine göre, ilk önce bitkisel yağlar başta olmak üzere çeşitli gıdaların taşınması planlanıyor.

Pamuk fiyatları ABD’deki arz sıkıntısı ve Çin’in 2 yıllık ihtiyacını tedarik edeceği açıklamaları ile son 11 yılın zirvesine çıktı. Sektör temsilcileri, piyasanın bu fiyatları kaldıramayacağını, pamuk fiyatlarının bu seviyede seyretmesi halinde mayıs ayı itibari ile iplik fiyatlarında yeniden artış dalgası yaşanabileceğini belirtti.

Çin’de imalat ve hizmet sektörü aktiviteleri COVID-19 salgınının tepe yaptığı Şubat 2020’den bu yana ilk kez aynı anda daralmaya işaret ettiler. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından hazırlanan imalat sektörü PMI Mart ayında, Şubat ayındaki 50,2 puandan 49,5 puana gerilerken, Hizmet sektörü PMI da Şubat ayındaki 51,6 puandan 48,4 puana indi.

Ulusal İstatistik Bürosu kıdemli istatikçisi Zhao Qinghe yaptığı açıklamada, Çin’in bir çok bölgesinde COVID-19 salgınını kontrol altına almak için uygulanan tedbirlerin küresel jeopolitik istikrarsılıkta ciddi artış ile bir araya gelmesinin Çinli işletmelerin üretim ve operasyonlarını etkilediğini belirtti.

Kansas City Fed Başkanı Esther George, ABD ekonomisi için nötr faiz oranını yüzde 2,5 olarak tahmin ettiğini ve Fed’in faiz bu seviyeye kadar çıkardıktan sonra atacağı adımlara karar vermesi gerektiğini söyledi

Avustralya Enerji Bakanı Angus Taylor’un sözcüsü, Uluslararası Enerji Ajansı’nın üye ülkelerin enerji bakanlarına Cuma günü için olağanüstü toplantı çağrısı yaptığı duyurdu. Sözcü, Avustralya Enerji Bakanı Taylor’un da katılacağı olağanüstü toplantının Türkiye saati ile 15.00’da başlayacağını belirtti

Ukrayna’ya saldırması nedeniyle Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımda etkisi ile akaryakıt fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişi dizginlemek isteyen Biden yönetiminin ABD’nin stratejik rezervlerinden daha fazla petrol satmayı değerlendirdiği bildirildi. Konuya yakın kaynaklara göre Biden yönetimi önümüzdeki aylarda Stratejik Petrol Rezervleri’nden 180 milyon varil kadar ham petrol satmayı planlıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile yaptığı telefon görüşmesinde Rus gazı ödemelerinin ruble ile ödenmesine ilişkin karar hakkında bilgi verdi

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu