Gündem

Piyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %1.91 yükseliş ile 2,446 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 2,410 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 2,461 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ?

Son işlem gününde endeks genelinde artışların çoğunlukta olduğunu izledik. THYAO (10.42 puan) ve SISE (7.9 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, EREGL (-1.77 puan) ve SASA (-1.36 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 19 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %2.67 ile EKGYO ve %2.51 ile DOHOL olurken, en fazla azalan hisselerin ise %6.14 ile TTKOM ve %5.03 ile GARAN olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR?

BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 17 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 13 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %23 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %3.66 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %0.54 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 26 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise THYAO ve KCHOL hisselerinin RSI göstergesinin aşırı alım bölgesi olan 70 seviyesinin üzerinde olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta SISE, TKFEN ve THYAO dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise EREGL, KOZAL ve SASA ön plana çıkıyor

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu