Gündem

Küresel piyasalarda artan risk iştahı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 1,57 değer kazancıyla 2.206,50 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 41,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,89, holding endeksi yüzde 3,67 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 7,85 ile ulaştırma, en çok gerileyen ise yüzde 1,71 ile madencilik olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 2,79, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 2,41, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 3,08 ve İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,86 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,97, S&P 500 endeksi yüzde 1,26 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,84 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde ekonomik güven endeksi datası açıklanacak. Global piyasalarda, Almanya’da öncü enflasyon, ABD’de özel sektör istihdam değişimi (ADP) ve GSYH data kompozisyonları takibimizde olacak. Gün içerisinde, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde ve ECB üyesi Panetta’nın açıklamaları yakından izlenecek. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek. Özellikle, Rusya ve Ukrayna yetkililerinin dün yaptıkları açıklamaların, iki ülke arasında yaşanan gerilimi hafifletmesi ardından, küresel piyasalarda risk iştahında kısa vadede toparlanma eğilimini desteklediği görülmüştü.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 1,57 değer kazancıyla 2.206,50 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 41,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı değerlendirmede; “Her aşamada taraflar arasında yakınlaşmanın arttığını bugün memnuniyetle görüyoruz. Bazı konularda uzlaşı ve ortak anlayışa varıldı. Müzakerelerin başlamasından bu yana en anlamlı ilerleme bugün kaydedildi.” dedi.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Fomin, yaptığı değerlendirmede; “Kiev ve Çernigiv yönlerinde askeri eylemlerini azaltmaya karar verdiklerini” ifade etti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Mihail Podolyak yaptığı değerlendirmede; “Bugünkü görüşmenin sonuçları Cumhurbaşkanları düzeyinde bir görüşme için yeterli” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Hizmet Üretici Fiyat Endeksi, Şubat 2022 verilerine göre; Hizmet Üretici Fiyat Endeksi 2022 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %3,78 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %78,09 artış gösterdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan “Türk Bankacılık Sektörünün Konsolide Olmayan Ana Göstergeleri” Şubat 2022 raporuna göre, Bankacılık sektörünün toplam net kârı bu yılın Ocak-Şubat döneminde yaklaşık 39 milyar lira oldu. Bankacılık sektöründe tahsili gecikmiş alacakların toplam kredilere oranı Şubat ayı itibarıyla yüzde 3,02 oldu. İlgili dönemde, çekirdek sermaye yeterlilik oranının yüzde 14 ve sermaye yeterlilik oranının ise yüzde 19 olarak gerçekleşti.

ABD Çalışma Bakanlığı, şubat ayına ait JOLTS Açık İş Sayısı verilerini paylaştı. Rapora göre, ülkedeki açık iş sayısı, şubat ayında bir önceki aya kıyasla 17 bin azalarak 11 milyon 266 bine geriledi.

ABD’de açıklanan S&P/CS Konut Fiyat Endeksi – 20 Mevsimsellikten Arındırılmış verisi ocak ayında bir önceki aya göre % 1,8 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 19,1 ile beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

ABD’de açıklanan CB Tüketici Güveni verisi mart ayında piyasa beklentisi üzerinde 107,2 düzeyinde gerçekleşti.

Borsa İstanbul A.Ş. duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 24/02/2022 ile 29/03/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 30/03/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda yaptığı değerlendirmede; BOJ’un tahvil faizlerindeki yükselişin önüne geçmek için düzenlediği sabit faizli tahvil alım operasyonlarının Japon Yeni’nin değer kaybetmesinin arkasındaki neden olduğunu düşünmediğini belirtti.

Resmi Gazete’nin 31794 sayılı ve 30.03.2022 tarihli sayısında yer alan bilgilere göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) kararına göre, azami uzlaştırma fiyatları megavat başına ithal kömür, doğalgaz, fuel oil nafta, LPG ve motorin kaynaklarını kullanan santraller için 2.500 TL, diğer kaynakları kullanan santraller için ise 1.200 TL olarak uygulanacak.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı değerlendirmede; “Yapabileceğimiz en iyi şey Rusya’yı petrol ve gaz piyasasından izole etmek, bunu bir an önce yapmalıyız.” dedi.

Kaynak InvestAZ Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu