Gündem

Günlük analiz

Döviz piyasasında beklentiniz nedir? Kurun ilk yarıda destek ve dirençleri nerede olur? Kur tarafında ilk KKM ödemelerinin gerçekleştiğini gördük. Bankalarla yaptığımız görüşmelerde KKM yatırımcılarının paralarının büyük kısmını yeniden KKM’ye yatırdıklarını öğrendik. Diğer kısım ise Eurobond ve Borsamızı tercih etmişler. Euro/dolar paritesindeki gerileme, FED’in faiz artış sürecinde olması ki Mayıs ayında 50 baz puanlık artış bile beklenir hale geldi, İngiltere Merkez Bankasının 3’ncü defa faiz artırımına gitmesi ve de ECB’nin daha şahin açıklamaları, Enerji ve gıda emtia fiyatlarının yüksek seyrinin devam edecek olması, Bizde %60 bandına dayanması beklenen enflasyon bunların hepsi bildiğimiz kısmen fiyatladığımız gelişmeler buralarda ana değişimler olmadığı takdirde dolar/tl’nin 14.10 – 15,17 bandında salınımdan bulunmasını bekleyebiliriz.

Altın piyasasında beklentiniz nedir? Rusya Ukrayna savaşı ile yükseliş trendine giren ve 2070 ons/usd seviyesini test eden altında, Fed’in beklentilerinin çok ötesinden yüksek seyreden enflasyona karşın , faiz artış patikasında daha agresif davranacağına yönelik beklentilerle 1895 seviyesine kadar geri çekilme yaşasa da Rusya’ya yapılan yaptırımların özellikle AB ülkelerinde ECB’nin sıkı para politikasını dönüşünün zaman alacağının düşünülmesi ile yeniden 1950’li seviyelere yükseldiğini görmekteyiz. Fakat 2 ve 10 yıllık tahvil getirilerinin yükseliş trendinin devam etmesi, AB ülkelerinin tahvillerinin pozitif değerlere ulaşması ile faiz getirisi olmayan altın’da biz yükseliş eğilimin 1980-200 bandında jeopolitk risklerle gelebilme ihtimali olmasına karşın , Yükselen ve yüksek kalma eğiliminde olmasını global enflasyondan ötürü realizasyonlarla karşılaşmasını ve 1920 seviyesindeki desteğinin kırılıp 1880 -95 bandına yönelmesini beklemekteyiz.

Portföy dağılımı nasıl olmalı? Yılbaşından buyana baktığımızda hem BIST30 hem de gram altında %19- 20 bandında bir getiri olduğunu görmekteyiz. BIST 30’u baz almamızın nedeni para akışının BIST30’daki sanayi şirketlerine olmasından kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla bu sürecin devam etmesini beklediğimizden Portföylerin %40’luk bölümünü hem kur artışı hem talep tarafından desteklenen şirket hisselerinde, riske yaklaşımı düşük olanların %30’luk kısmını enflasyona dayalı mevduat ürünü olmadığından KKM’yi tercih edebileceklerini, %20’lık kısmı ile enerji ve tarıma dayalı BES ya da fonlardan oluşturulmasının %10’luk kısmın ise 2024/2025 vadeli Eurobondlar’a yönelim yapılabileceğini düşünmekteyiz.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Japon devlet tahvili getirilerindeki yükselişin önüne geçmek için çabalarına hız verdi ve daha fazla devlet tahvili alacağını duyurdu. BOJ, dün piyasa operasyonları ile 3-10 yıl vadeli Japon devlet tahvillerinden 450 milyar yen (3,66 milyar dolar) tutarında alım gerçekleştirdi. Banka ayrıca, süper uçun vadeli Japon devlet tahvillerinden 250 milyar yen tutarında alım gerçekleştirdi. Ve de BOJ, 10-25 yıl vadeli Japon devlet tahvillerinden 100 milyar yen tutarında alım yapmak için acil piyasa operasyonu açtı

Japonya’da perakende satışlar COVID-19 tedbirlerinin uzatılmasının hizmet sektörü işletmelerinin vurmasının etkisiyle Şubat’ta düşüş gösterdi. Bu son 5 ay içinde yaşanan ilk düşüş oldu. Şubat ayında perakende satışlar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 azaldı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Sözcüsü Steffen Hebestreit, ABD, Fransa, İngiltere, İtalyan ve Almanya liderlerinin görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada, Liderler, Rusya Devlet Başkanı Putin’i ateşkesi kabul etmeye, tüm düşmanlıkları durdurmaya, Rus askerlerini Ukrayna’dan geri çekmeye ve krize diplomatik bir çözüm getirmeye çağırdılar” dedi.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in bu yıl 6 kez daha 25’er baz puanlık faiz artırımı yapmasını beklediğini söyledi. Ancak Harker, enflasyon görünümünde iyileşme sağlanamaması halinde daha büyük faiz artırımına açık olduğunu da vurguladı.

Türkiye’de rekor hızla yükselen enflasyon karşısında aynı oranda gerileyen alım gücünün negatif etkisi ilk önce hazır giyim sektöründe kendini gösterdi. Tüketicilerin önce giyim ve ayakkabı gibi ürünlere yönelik ihtiyaçlarını ertelemesi, markaların yurtdışı mağazalaşma stratejilerini önceliklendirdi.

Interfax’ın haberine göre Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, yabancı borsalara kote olan Rus şirketlerinin bu piyasalardan çıkmalarını önerdi. Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre, Rusya Ekonomi Bakanlığı Rus şirketlerinin yabancı borsalarda işlem gören menkul kıymet sertifikalarının yerine Rus menkul kıymetleri verilmesini planlıyor. Verilen bilgilere göre Ekonomi Bakanlığı, resmi kararın hazırlanmasından sonra kamu şirketlerine gerekli belgeleri Rusya MB’ye sunmaları için 5 iş günü tanıyacak.

Elektrik üretim santrallerinde 6 ay süreyle tüketiciyi ve maliyeti yüksek üretimi destekleme bedelinin belirlenmesinde kullanılacak azami uzlaştırma fiyatları yayımlandı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun (EPDK) Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan kararına göre, azami uzlaştırma fiyatları MWh başına ithal kömür, doğalgaz, fuel oil nafta, LPG ve motorin kaynaklarını kullanan santraller için 2,500 TL, diğer kaynakları kullanan santraller için ise 1,200 TL olarak uygulanacak.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu