Gündem

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde yatay başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel piyasalarda risk iştahının giderek arttığı görülüyor. Piyasalar Rusya – Ukrayna jeopolitik riskinin doğurduğu ekonomik ve sosyal sorunları çözmeye çalışırken, müzakerelerin zor geçtiği açıklamaları da medyalara yansıyor. Diğer taraftan da küreseldeki en büyük sorun yüksek enflasyon olarak görülüyor. Bu hafta Fed eyalet başkanlarından sıkılaşmanın artacağı mesajları ile birlikte piyasalar Mayıs başındaki Fed Toplantısından 50 baz puan faiz olma ihtimalini fiyatlıyor. ABD’de faiz artırımlarının hızlanacağı beklentisi arttıkça ABD tahvil faizlerinde satışlar hızlanıyor.

BİST100 endeksi ise geçtiğimiz günü sakin geçirdi. Haber akışının yoğun olmadığı günde hisse bazlı hareketler ön plana çıktı. Piyasalar şu an için bugün Brüksel’de gerçekleşecek NATO Liderler Zirvesi’ne odaklanmış durumda. NATO Liderler Zirvesi’nin ana konusunun Rusya – Ukrayna krizi olması beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da zirveye katılacak.

İngiltere’de yıllık enflasyon %6,2’ye yükselerek son 30 yılın rekorunu kırdı. Bu yükselişte yakıt, enerji ve gıda fiyatlarındaki artış rol oynadı. Şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre doğal gaz fiyatı %30, elektrik fiyatı yaklaşık %20 arttı.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu