Gündem

Powell çok şahin

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın daha önce beklenenden daha agresif bir para politikası sıkılaştırması ima ederek Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ilişkin belirsizlikleri artırmasının ardından hisse senetlerinin düşüş görmekteyiz. Powell, National Association for Business Economics konferansında yaptığı açıklamada; yüksek enflasyonun gerilemeye başlamaması halinde Fed politika yapıcılarının bu yıl faiz artırımlarını hızlandırmayı değerlendireceklerini, “Eğer faizi bir toplantıda veya toplantılarda 50 baz puan artırmanın uygun olduğunu düşünürsek, bunu yaparız” diye konuştu. Fed fon vadeli işlemleri, Powell’ın konuşmasının metninin yayınlanmasından önceki %52’den, Mayıs ayındaki Fed’in bir sonraki toplantısında kilit faiz oranlarında 50 baz puanlık bir artış için %60,7’lik bir şansa işaret ediyor. Gösterge 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi Mayıs 2019’dan bu yana ilk kez %2.3’ün üzerine çıkarken, iki ve 10 yıllık Hazine bonolarının oranları arasındaki yakından izlenen fark, ekonomik bir gerilemenin potansiyel bir işareti olarak daha da yataylaştı. Bu ise ; Fed’in enflasyonla mücadele için faiz oranlarını artırırken ekonomi için “yumuşak bir iniş” planlama planından şüphe duyulduğunun ve ABD Hazine piyasasındaki keskin hareketlerin giderek yaklaşan bir durgunluk riskine işaret eder. Avrupa Birliği, arz endişelerini artıran ve enerji hisselerinin öne çıkmasına yardımcı olan Rus petrolünü yasaklama konusunda ABD’ye katılmaya ağırlık verdiği için ham petrol fiyatları yükselmeye devam etti. Yatırımcıların agresif ABD faiz artırımlarına ve savaşın petrol arzını kesintiye uğratmasına hazırlıklı olmasıyla birlikte, bankalar, enerji ve madencilik hisselerindeki kazançlar sabah saatlerinde Asya hisse senetlerini biraz yükseltti. Petrol vadeli işlemleri Asya’da yaklaşık %3 artarak iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi , iki ayın en yüksek seviyesine ulaşan Avustralya’nın maden ve banka ağır endeksi öncülüğünde %0.2, Japon Nikkei %1.7 yükseldi. Bugün Asya’da fiyatı önemli ölçüde hareket ettirecek yeni veriler yok, bu da altının yüksek ABD getirileri ile riskten kaçınma hissiyatının artması arasında sıkışıp kalmasına neden oluyor ki Spot altın, ons başına 1.936.82$’da sabit kalırken , ABD altın vadeli işlemleri %0,4 artışla 1,937,30 dolardan işlem görmekte. Daha yüksek getiriler ve faiz oranları, faiz ödemeyen altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırma eğilimindedir.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Harihuko Kuroda, ultra gevşek para politikasından çıkışı tartışmaya başlamak için çok erken olduğunu tekrarladı. Kuroda, enflasyonun hala BOJ’un yüzde 2 hedefinin altında olduğu ortamda çıkış politikasının tartışılamayacağını vurguladı

Fed Başkanı Jerome Powell, yüksek enflasyonun gerilemeye başlamaması halinde Fed politika yapıcılarının bu yıl faiz artırımlarını hızlandırmayı değerlendireceklerini, “Eğer faizi bir toplantıda veya toplantılarda 50 baz puan artırmanın uygun olduğunu düşünürsek, bunu yaparız” diye konuştu.

Fitch Ratings, Türk ekonomisi için 2022 ve 2023 yılı GSYH büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Fitch Rating, 2022 ve 2023 için GSYH büyüme tahminlerini yüzde 4,3 ve yüzde 3,5’ten yüzde 2,4 ve yüzde 3,2 seviyelerine indirdi. Fitch, bugün yayınladığı “Küresel Ekonomik Görünüm-Mart 2022” raporunda, Ocak ayında sanayi üretiminde daralma ve perakende satışlarda düşüşün ekonomik aktivitede yavaşlamayı teyit ettiğini de savundu. Fitch, 2022 yıl sonu için enflasyon tahminini yüzde 49, 2023 sonu için enflasyon tahminini ise yüzde 35 olarak ortaya koydu. Fitch, 2023 sonunda politika faizinin yüzde 19,00’a yükseleceğini, USDTRY için 2022 yıl sonu tahmininin 16,00 olduğunu ve 2023 sonu beklentisinin de 17,80 olduğunu açıkladı.

Amerikanın Sesi Radyosunun haberine göre, ABD ve müttefikleri, Perşembe günü yapılacak olağanüstü NATO zirvesinde, G7 toplantısında ve Avrupa Konseyi’nde Ukrayna’ya silah ve insani yardım sağlamayı ve Ukraynalı mülteci krizini ele alacak. Ancak Cuma günü Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile yaptığı görüşmeden sonuç alamayan Biden, Çin’in Rusya’nın Ukrayna işgaline maddi yardım yapması durumunda Pekin’e Avrupalı liderlerle işbirliği içinde yanıt vermeyi planlıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran nükleer anlaşması üzerinde bir uzlaşmaya varılmasının ne çok yakın ne de kesin olduğunu söyledi.

Hun Yenilenebilir Enerji 2021 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 366.657.464 TL (Önceki 4.448.502 TL )

Merko Gıda 01.07.2021-31.12.2021 dönemi 6 aylık konsolide olmayan net dönem karı 2.888.032 TL (Önceki 1.904.968 TL )

Koleksiyon Mobilya 2021 yılı 12 aylık konsolide net dönem karı 3.258.986 TL (Önceki 99.375 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu