Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Küresel piyasalar dün pozitif seyrederken, tahvil faizlerinde artış devam etti

Dün piyasalarda neler oldu? Dün küresel piyasalarda pozitif bir seyir hakim oldu. Asya piyasalarında endeksler pozitif kapanırken; Çin’de hafif pozitif, Japonya Nikkei endeksinde %1,5’e yakın alımlar görüldü. Hong Kong’da Hang Seng endeksi %3,1 ve Hang Seng teknoloji endeksi %5,4 artışla günü tamamladı. Avrupa’da da endeksler pozitif kapandı. ABD piyasaları pozitif bölgede seyretti. FED başkanı Powell’ın önceki günkü açıklamalarının daha şahin tonda olmasına rağmen etkisi çok kalıcı olmadı ve endekslerde bugün toparlanma görüldü. Dow Jones %0,7 artışla 34.807 seviyesinden, S&P 500 endeksi %1,13 değer kazancıyla 4.511 seviyesinden ve Nasdaq %1,95 yükselerek 14.108 puandan kapanış yaptı. Dow Jones’ta pozitif bilanço rakamları sonrası Nike hisseleri %2.2 primle kapanış yaptı. JP Morgan, Intel, Salesforce ve Apple %2 üzerinde değer kazanan diğer hisseler oldu. Dün küresel veri takviminde yalnızca ABD Richmond FED üretim endeksi öne çıktı. Endekste beklenti 2 seviyesindeyken 13 seviyesinde açıklandı. ABD tahvil faizleri dün yükseliş eğilimini korudu. 10 yıllık tahvilin faizi dün %2,41 seviyesine yükselirken ABD 5 yıllık tahvilin faizi %2,424 ile 10 yıllık faizin üzerinde bulunmaya devam etti. ABD 2 yıllık tahvilin getirisi %2,1850’ye yükseldi. Almanya’nın 10 yıl vadeli tahvilinde getiri ise düne göre hafif gerilemeyle %0,499 oldu. Bugün DXY 98,5 seviyesinde yatay seyirde işlem gördü. Euro/dolar paritesi ise hafif geriledi ve 1,10 seviyesinde dengelendi. Dün gün içerisinde USDJPY paritesi %1’in üzerinde yükselişle 24 Aralık 2015 tarihinden bu yana ilk kez 120,87 seviyesini gördü. Spot altın dün 1935 USD seviyesinden başladı ve %0,72 ekside $1922 seviyesinden günü noktaladı. Bitcoin ise küresel risk iştahındaki artışla birlikte günlük %5’e yakın değer kazancıyla 42.000 USD üzerine yükselmişti; bu sabah 42.000 USD’nin altına geriledi. VIX endeksi ise 22,9 seviyesinde. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Başkan Biden’ın Avrupa’daki temasları kapsamında Rusya’ya Ukrayna savaşı nedeniyle uygulanacak yeni yaptırımları duyuracağını açıkladı. Beyaz Saray’dan gelen açıklama petrol fiyatlarını yukarı çekti. Brent petrol bu sabah 117 USD/varil seviyesinde.

Bugün ne bekliyoruz? Rusya’da hisse senedi piyasası bugün de açılmayacak. Bu sabah Asya piyasalarında Çin’de hafif negatif, Hong Kong ve Japonya’da pozitif seyir hakim. ABD vadelilerinde ise sınırlı alıcılı bir görünüm var. Bugün Fed Başkanı Powell Uluslararası Ödemeler Bankası’nın düzenlediği bir zirvede online bir panele katılacak. Panel TSİ 15:00’te başlayacak. Bugün ayrıca İngiltere enflasyon rakamları takip edilecek. İngiltere’de enflasyon Ocak’ta yıllık %5,5 ile son 30 yılın en yüksek seviyesine yükselmişti. Enflasyonda beklenti enflasyonun %6,0’ya yükselmesi yönünde.

Gelecek gündemde neler var? Bu hafta birçok Fed yetkilisi konuşma yapacak. Veri takviminde, yarın bir çok ülkede Mart ayı öncü PMI verileri, ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Cuma günü ise Almanya IFO İş Güveni Endeksi ile ABD’de Mart ayı öncü Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri öne çıkıyor. Ayrıca ABD Başkanı Joe Biden, Rusya-Ukrayna savaşı gündemiyle bu hafta içi Avrupa’yı ziyaret edecek ve yarın Brüksel’de NATO liderleriyle yapılacak zirveye katılacak. Zirvenin ardından Biden Cuma günü Polonya’yı ziyaret edecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu