Gündem

Jeopolitik gelişmeler gündemdeki yerini ve önemini koruyor

Piyasa Gündemi

Son dönemde Rusya – Ukrayna görüşmelerine dair iyimser beklentiler risk iştahı ve piyasalarda toparlanmayı beraberinde getirse de bu hususta gelen karışık açıklamalar Rusya – Ukrayna kaynaklı gelişmeleri ve riskleri gündemde tutuyor. Suudi Arabistan’ın petrol şirketi Aramco tesislerinin de yer aldığı bazı noktalara saldırıların yapılması yeni haftada petrol fiyatlarında yükselişi beraberinde getirirken, petroldeki yükseliş risk iştahı üzerinde bir miktar baskı oluşturuyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:30 ECB Başkanı Lagarde Konuşması Önem: Yüksek
•    19:00 Fed Başkanı Powell Konuşması Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Jeopolitik endişelerin bir miktar yatışması ve Rusya – Ukrayna arasındaki müzakerelere ilişkin iyimser beklentiler hisse piyasalarında toparlanma çabasının güç kazanmasına katkı sağlıyor. Yeni haftada da jeopolitik gelişmeler yakından izlenmeye devam edilecektir. BIST-100 Endeksi cuma gününü %0,50 oranında yükselişle 2.144,26 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,77 – 14,79 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:45 itibariyle 14,80’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Endeks 2.103 üzerinde tutunmada başarılı olabilir ve buranın kırıldığı teyit edilebilirse aralık ayında görülen tarihi zirvelerin tekrar gündeme gelebileceği yeni bir trende girebilir. Bu nedenle yeni haftada aşağıda referans seviyemiz 2.103 seviyesi olacaktır. Endekste yükselişlerin devamlılığı açısından bu seviye üzerinde tutunmanın korunması gerekmektedir. Yükselişlerde 2.150 seviyesi üzerinde tarihi zirveler öncesinde 2.195 ve 2.261 ara direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde 2.103 ilk önemli destek noktası olup, devamında 2.065 seviyesi takip edilecektir. Endekste 2.103 ve devamında 2.065 altında kapanışlar yaşanacak olursa teknik görünümün zayıflama ve satış baskısının artış kaydettiği görülebilir. Bu durumda 2.000 – 1.960 ve 1.910 seviyeleri gündeme gelebilir. 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu