Gündem

Yine petrol

Wall Street’in üç büyük endeksi de , yatırımcıların FED’in faiz artırım yolunu düşünmesiyle ve alacaklıların ödemeleri aldıktan sonra Rusya’nın temerrüde düşme ihtimaline ilişkin endişelerin azalmasıyla %1’den fazla yükseldi. Fed, Çarşamba günü beklendiği gibi faiz oranlarını çeyrek puan artırdı ve daha fazla artış için agresif bir plan öngörürken, politika yapıcılar da yıl için ekonomik büyüme tahminlerini azaltmıştı. Dün açıklanan veriler, ABD’de işgücü talebinin güçlü kalması nedeniyle geçen hafta haftalık işsizlik başvurularının düştüğünü ve ekonomiyi bir ay daha sağlam iş kazanımları için konumlandırdığını gösterdi. Japonya Merkez Bankası, devasa teşviklerini sürdürdü ve Ukrayna krizinden kaynaklanan kırılgan bir ekonomik toparlanmaya yönelik artan riskler konusunda uyarıda bulunarak, daha sıkı para politikasına yönelik küresel geçişte aykırı bir değer olarak kalacağı beklentilerini güçlendirdi. Açıklamada, “Ukrayna’daki gelişmelerin piyasalar, hammadde fiyatları ve denizaşırı ekonomiler yoluyla Japonya ekonomisi ve fiyatları üzerindeki etkisi konusunda çok yüksek bir belirsizlik var” denildi. Japonya’nın çekirdek tüketici fiyatlarının Şubat ayında yıllık bazda %0,6 yükseldiğini ve yüksek enerji maliyetlerinden kaynaklanan artan enflasyonist baskının bir işareti olarak iki yılın en hızlı artışını gösterdiğini gösterdi. Ancak yine de, ücret artışı hızlanırken enflasyonun yerleştiği Euro bölgesinde %5,9’dan ve ABD’de %7,9’dan çok daha düşük. Enflasyondaki artışın çoğunlukla daha yüksek hammadde maliyetleri gibi arz yönlü güçler tarafından yönlendirildiği Japonya’da durum böyle değil. Ücretler fazla artmazsa, hane halklarının daha fazla fiyat artışını kaldırabileceklerinden şüphe duyulmakta. Artan akaryakıt maliyetlerinin zaten haneleri etkilemesinin bir işareti olarak, enerji ve elektrik faturalarının her ikisi de Şubat ayında bir önceki yıla göre yaklaşık %20 arttı ve bu, 1981’den bu yana en hızlı artış olmuştu. BOJ’un güvercin tonu, hızla yükselen enflasyonun yerleşmesini önlemek için bu hafta faiz oranlarını yükselten ABD Merkez Bankası ve İngiltere Bankası ile taban tabana zıt konumda. Birkaç gün süren büyük kazanımların ardından borsalar nefes aldı, emtialar Rusya-Ukrayna barış müzakerelerinde ilerleme kaydedilmemesi nedeniyle gergindi. Petrol bir gecede hızla yükseldi ve 100$’ın üzerine çıktı ve Brent ham petrol vadeli işlemleri %2 daha artarak 108.73$’a yükseldi. Rusya veya Ukrayna’dan güvenilir bir şekilde emtia temin edebileceğinize dair herhangi bir güven elde etmek çok zor S&P 500 vadeli işlemleri Asya’da %0,6 düştü. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,6 düştü, ancak haftalık %3’lük bir artışa yöneldi. Japon Nikkei %0.2 yükseldi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Japonya Merkez Bankası bugün yaptığı politika toplantısında ultra gevşek para politikasını devam ettirme kararı aldı. Ancak Banka, Ukrayna krizinin ekonomik etkileri konusunda “çok yüksek belirsizlik” bulunduğu uyarısında bulundu. BOJ, gösterge faiz oranını yüzde -0,10’da tutma ve 10 yıl vadeli tahvilde getiriyi yüzde 0 civarında sürdürmeye yönünde verdiği kararı, 1’e karşı 8 oyla verdi

Bakan Nebati: KDV sisteminin sadeleştirilmesi, gelir endeksli ihracı, sektörel üretim programları gibi çeşitli uygulamaları devreye almayı planlıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan ’Yurt Dışına Çıkış Harç Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar’ ile, yurt dışına çıkış için alınan harç tutarı 150 Türk Lirası olarak belirlendi

ABD Temsilciler Meclisi Rusya ve Belarus’la normal ticaret ilişkilerinin askıya alınmasını onayladı. Senato’nun da yakın zamanda ele alması beklenen tasarı, Başkan Biden’ın yaptırımlar kapsamında Rus ürünlerine daha yüksek vergi getirmesinin önünü açıyor.

BBC’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin arasında yapılan görüşme hakkında edindiği bilgilere göre, Putin, Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı bölgelerin de Kırım gibi Rusya’ya katılmasını istiyor. Putin, bu görüşmede, Zelenskiy ile yüz yüze görüşebileceğini de ifade etti.

AB’nin Rusya ve Belarus’tan çelik ithalatını yasaklamasının Türkiye’nin çelik ihracatını artıracağı bildirildi. Sektör yetkilileri, kotaların düzenlenmesi ve enerji maliyetlerindeki artışın, Türk çelik ürünlerine talebi artıracağını savunuyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Bölgesel Başekonomisti Roger Kelly ABD Merkez Bankası’nın (Fed) açıkladığı faiz artırım kararının Türkiye’nin önündeki riskleri artırdığını söyledi. Dünya’dan Elif Karaca’nın haberine göre, TCMB PPK açıklamasında 2022’de beklenen cari fazlaya ilişkin atıfların, “enerji fiyatları nedeniyle cari denge üzerinde riskler olabileceğine” ilişkin bir ifade ile değiştirildiğini belirten Kelly, bunun yeni ekonomik modelin önündeki zorlukların bir kabulü gibi göründüğüne, me vcut jeopolitik güçlüklerin yaklaşımda değişiklik için makul gerekçeler oluşturduğuna dikkati çekti.

Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), A1 Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ’nin ihraç belgesini ve unvan değişikliğini onayladı. SPK haftalık bülteninde yer alan kararda şu bilgiler verildi: “A1 Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (Şirket), 120.000.000 TL tutarındaki mevcut kayıtlı sermaye tavanının 2022-2026 yılları için 600.000.000 TL’ye artırılması ve 120.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden karşılanmak üzere 21.000.000 TL artırılarak 141.000.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek 21.000.0000 TL nominal değerli (B) grubu paylara ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması ve bu kapsamda Şirket esas sözleşmesinin 8. ve 9. maddelerinde yapılacak değişiklikler ile Şirket’in unvanının “Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.” olarak değiştirilmesi amacıyla Şirket esas sözleşmesinin 2. maddesine ilişkin tadil metnine uygun görüş verilmesi taleplerinin olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu