Gündem

Faiz perspektifine yaklaşımlar çerçevesinde tahvil piyasası

UST’ler, Fed Başkanı Powell’ın daha hızlı varlık azaltımına ilişkin şaşırtıcı derecede şahin yorumlarından ve enflasyonda “geçiciliği” sonlandırmaya yönelik yönlendirmesinden dolayı reaksiyon verdiler. 5s30s spreadinin Mart 2020’den bu yana en dar (62bps ile) görülmesi ile beraber getiri eğrisinin keskin bir şekilde düzleştiğini gördük. UST 2Y getirisi %0.53’e yükselirken, çok izlenen 10Y %1.45 seviyesinde. Powell’ın cümlelerinde iki önemli nokta var. Eski kelime “geçici” şimdi ağırlığını kaybederken, ikincisi QE’yi daha hızlı bitirmeyi tartışacaklarını söyledi ve Powell, FOMC öncesi gelen verilerin kritik olacağını söyledi. Fed’in şu anki söylemler noktasında iki konuda piyasanın daha derin bilgiye ihtiyacı var: Kısa vadeli getirilerde olası artış etkileri ve Fed’in faiz artırımına hazırlanma aşaması…

Bu noktada; Çin başta olmak üzere tedarik zincirindeki gelişmelerin “kalıcı enflasyon” etkisi ve işsizlik oranının seyri Fed’in dikkate alması gereken faktörler olacaktır. Omicron varyantı ise, henüz baz senaryo dışı olmakla beraber bir belirsizlik unsuru. Nitekim Powell’ın açıklamalarında da kendine yer bulmuş durumda. Kasım ortasında %2,75’e kadar yükselen 10 yıllık BE, şimdi %2,51’de. FOMC toplantısına kadar baskının devam etmesini bekleyebiliriz. Ancak, reel faiz oranlarının nasıl ilerleyeceği halen belli değil. Fed faiz artırımı konusunda çekingen, ancak enflasyon beklentilerinin kontrolden çıkması istenmeyen bir durum. Bu nedenle varlık alımlarının devam etmesinin olası zararlı etkileri şu anda daha fazla temkinli olunması gereken bir durum.

Güney Afrika’ya uçuşların kesilmesine neden olan varyantın etkileri tam öngörülemediğinden, Fed’in de politika oluşturma konusunda zorluk yaşayabileceği değişkenler olabilir. Moderna Inc.’in CEO’su, omikron varyantındaki mutasyonların mevcut aşılardan kaçmasına yardımcı olabileceğini söyledikten sonra küresel risk hissi arttı. Dünya Sağlık Örgütü, omikron’un ciddi sonuçları olan enfeksiyonlarda yeni bir artışa neden olabileceği konusunda uyardı. Swap piyasasına baktığımızda Temmuz ayı için 1’in üzerine çıkma olasılığı ve %0,39 olarak hesaplanan seviye şimdiden %0,96 ve %0,32’ye geriledi. Yani piyasa, Fed’in bu varyantı dikkate alarak hareket edeceğini de düşünüyor. Cuma açıklanacak olan istihdam verileri ve FOMC toplantısına giden süreçte TÜFE’nin gösterecekleri bizce hala Fed’in ana parametreleri. Aralık toplantısında teknik olarak varlık alımlarının daha hızlı düşürülmesi beklenebilir.

Covid varyantının riskli varlıklara olan talebi olumsuz etkilediği bir durumda, TRY varlıklarının genel EM denkleminden çok daha farklı bir noktada durduğunu gözlemliyoruz. Buna bağlı olarak da piyasa volatilitesi ve doğal olarak riski artmış durumda. Türkiye ekonomisi 3Ç21’de bir önceki yıla göre %7,4 büyürken, ekonominin enflasyon ve faiz sarmalındaki durumu mevcut ekonomi perspektifi uygulamasında daha da derinleşebilir. Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın yatırımları ve istihdam yaratmayı artırmak için borçlanma maliyetlerinin düşürüldüğü büyüme odaklı ekonomik programı, şu aşamada faiz oranlarının daha da düşürülmesine yönelik beklentiyi artırmaktadır. Merkez bankası enflasyonun %20’ye yakın olmasına rağmen,politika faiz oranını Eylül ayından bu yana 400 baz puan düşürerek %15’e getirdi.

Liranın değer kaybının derinleştiği bir ortamda, genel EM perspektifine ters alışılmadık politika rejimi uygulaması çerçevesinde bu etkinin sürmesini bekleriz. Bu çerçevede artan piyasa riski çerçevesinde tahvil faizleri ve CDS gibi göstergelerde yukarı hareket eğiliminin sürmesini bekliyoruz.

 

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu