Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kayması Ameliyatı Nedir?

Göz Kayması Ameliyatı Nedir?

Göz kayması ameliyatı göz kayması rahatsızlığı olan hastalara bir hastane ortamında uygulanan ameliyat çeşidi olarak bilinir. Göz kayması halk arasında ise şaşılık oldukça çok sık rastlanan bir optik sorun olarak görülür.

Bu rahatsızlığın erken dönemlerde daha pratik tedavi yöntemleri olsa dahi ilerleyen zamanlarda ya da düzelmeyen kaslarda göz kayması ameliyatı yaptırmak gerekli olabilir. Çoğu vakada düzelmeyen hizalanışlarda etkili yöntem olarak cerrahi operasyona başvurulur.

Ameliyat muhakkak uzman bir hekim tarafından planlanması gereklidir. Bazı vakalara tek bir ameliyat yeterli gelirken bazılarına birden fazla ameliyat gerekebilir.

Göz Kayması Ameliyatı

Göz kayması ameliyatı bazen tek aşamalı olurken bazen birkaç aşamalı olabilir. Dikişsiz şekilde yapılan şaşılık ameliyatı ve de kapalı dikişli olan ameliyat olmak üzere iki tüp ameliyat çeşidi bulunur. Bu ameliyatlar aynı zamanda göz felci sebebiyle şaşılık yaşayan hastalara da uygulanır.

Genelde son çare olarak ameliyatı planlanan hastalarda ameliyat sonrası gözün hizasının geri kazanılması ve binoküler görüş hedeflenir. Bu cerrahın göz kaslarına uyguladığı cerrahi dokunuşlar sonrası oluşur.

Bu kasların işlevi gözü hareket ettirmek ve dengelemek üzerinedir. Bazı vakalarda tek bir gözün ameliyat olması yeterliyken bazı vakalarda ise ikili uyum ve dengeyi sağlayabilmek adına cerrahlar iki gözü birden ameliyat etmek isteyebilir.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Göz kayması tedavisi birden fazla yöntemi ihtiva eder. Bu tedavi yöntemleri genel olarak erken dönemlerde her yaştan hastaya ve vakaya uygulansa dahi son aşama olan ameliyat evresi genelde erken yaştaki hastalara daha çok uygulanır ve vakanın durumuna göre değişiklikler arz eder.

Örneğin göz felci sebebiyle şaşılık yaşayan ya da doğuştan göz kaymasına sahip olan bireyler gibi pek çok farklı vakaya göre ameliyat ve tedavi yöntemi de uygulanır.

Tedavinin gerekliliğine ve de uygulanıp uygulanmayacağına uzman hekimler karar vermelidir. Çünkü vakaların zorluğu, hastanın yaşı, ek hastalıkları olup olmaması tedavinin seyrin etkileyen bazı faktörlerdendir.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Göz kayması tedavisi günümüzde gelişen teknolojik ve tıp hizmetleri ile eskiye nazaran daha kolay ve başarılı bir hal almıştır. Bu tedavilerden en son aşama olan cerrahi operasyon ise diğer tedavilere oranlar hem daha pahalı hem de hastaları daha çok endişelendiren bir tedavi yöntemidir. Bu ameliyat fiyatlarını tek bir rakamla açıklamak ne yazık ki mümkün değildir.

Çünkü ameliyat ücretleri pek çok parametreye bağlı olarak değişkenlik gösteren yapıya sahiptir. Buna öncelikle bir uzman muayenesi gerekir. Bu muayene sonunda ki faktörlere bağlı fiyat şekillenecektir.

Bu faktörler ise özetle, ameliyat sırasında uygulama yapılacak kas sayısı, özel durumlu ya da zor seviyede göz kayması ya da göz felci bulunan hastalar, daha önce geçirilen ameliyatların olup olmaması var ise kaç kez geçirildiği şeklindedir.

Göz Kayması Tedavisi Yöntemleri

İlk etapta bilinen en yaygın tedavi türü gözlüktür. Özellikle hipermetropik göz kayması vakalarında gözlük gözü hizalamada yeterli gelebilir. Göz bandı ile sağlıklı gözün kapatılması ise diğer bir tedavi türüdür. Bu tedavi türü genelde göz tembelliğine bağlı olarak şaşılık görünen 10 yaş altı çocuklarda uygulanır.

Nörotoksin enjeksiyonu ise göz kasına nörotoksin enjekte edilen bir tedavi yöntemidir. Bu sayede kaslar geçici olarak zayıflar ve düzgün hizalamaya ulaşılabilir. Bu yönteme genelde ani bir şekilde ortaya çıkan –altıncı sinir felci- gibi durumlarda başvurulur. Son yöntem ise göz kayması ameliyatıdır. Göz kayması tedavisi yöntemleri ve aşamaları genel hatlarıyla bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu