Sponsorlu Bağlantılar

Camii Halısı Nasıl Seçilir?

Camii Halısı Nasıl Seçilir?

Cami halıları öncelikle iki seçenekte değerlendirilir. Biri hem kalitesi yüksek, hakiki yün ve içeriğinde kaliteli malzemelerin kullanıldığı  koyun yününden elde edilen iple dokunan sınırlı malzemeden oluşan halılardır. Diğer seçenekte ise, geniş bir yelpazede üretim imkanı sağlayan az kalitede üretilmiş malzeme ile ipin kalitesi düşürülerek dokunan daha geniş çeşide sahip olan halılardır. Beklentilerin en iyi şekilde karşılanması için kalitesi de oldukça önemlidir. Hem içeriği hem de desen ve renklerindeki uyum en çok dikkat edilen noktalardır. Camii içerisindeki dekorasyon ve akustik formu bozmayan ve hem rengi hem de sadeliği ile zarif modeller terci edilir. Birçok çeşidi de mevcut olan camii halı modelleri arasında  en çok kullanılan ise seccadeli cami halısı fiyatları ve yün cami halıları kullanım çeşidine göre baş sırada yer alır. Her motifinde anlatmak istenilen hikayelerin mevcut olduğu halılarda üretimin neye göre şekillendiği de bilinmelidir. Göbekli cami halısı modellerinde orta tarafta bulunan desenlerinden başlanarak üretilmesi halı modeline göre belirlenir.

En Çok Kullanılan Camii Halı Modelleri

En çok kullanılan çeşitler arasında Saflı halı, yün halı ve natürel halı çeşitleri bulunur. İstenilen ölçülerde camiinin iç yapısına ve alan genişliğinde uygun olarak hazırlanarak montaj işlemi ile sabitlenir. Beklentileri en iyi şekilde karşılayan halıların en önemli özelliği de camii içerisinde ki akustik formun bozulmamasına dikkat edilerek döşenmesi oldukça önemlidir. Bir diğer önemli detay ise, camii halılarında ki motiflerin kıbleye dönük olması da oldukça önemli ince detaylardan biridir. Camilerde sade tarzlarda olan camii halısı modelleri kullanılır. Hem tasarımın sadeliği hem de renk olarak mat ve gösterişsiz renlerde dokunan halıların seçim aşaması oldukça önemlidir. İstenilen modelde üretilen halılar arasında, sınırlı sayışa üretimi yapılan çok değerli el dokuma halılarda mevcuttur. İstenilen ebat ve ölçülerde hazırlanarak cami içerisinde konulacak zemine montajı yapılarak kullanılır.

Camii Halılarında Farklı Modeller ve Tasarımlar

Halılardan farklı model ve tasarımların kullanım şekli ve alanı değişebilir. Dokumadaki kullanılan motifiyle farklı bir isim kazanan camii halıları, estetik açıdan da bir hayli dikkat edilen ve beğeni alan tasarımlardır. Beklentiyi en iyi şekilde karşılanması için bir halının, hem içeriğindeki malzeme kalitesi hem de dokuma da ki kullanılan renk ve motif detayları da dikkat edilen hususlardır. Modeller kaliteli halılarda daha sınırlı şekilde çeşitlendirilir. Kalite düzeyi daha az olan halıların, dokusu hem daha sert, hem de polyester türevi ip ile imal edilerek, içeriğinde kalitesi düşük ürünlerin kullanımıyla dokunmuştur. Bu tip halıların kullanımı hem daha zor hem de görüntü ve Kullanım açısından da kullanılsın modeller olarak nitelenir. Her camii için farklı ebat seçenekleriyle imal edilerek özel üretim yapılan halılar, kullanım açısından da en önemli tamamlayıcıdır.

 

Camii Halılarında Kullanılan Çeşitler Neler?

 

Halılardan farklı model ve tasarımların kullanım şekli ve alanı değişebilir. Dokumadaki kullanılan motifiyle farklı bir isim kazanan camii halıları, estetik açıdan da bir hayli dikkat edilen ve beğeni alan tasarımlardır. Beklentiyi en iyi şekilde karşılanması için bir halının, hem içeriğindeki malzeme kalitesi hem de dokuma da ki kullanılan renk ve motif detayları da dikkat edilen hususlardır. Modeller kaliteli halılarda daha sınırlı şekilde çeşitlendirilir. Kalite düzeyi daha az olan halıların, dokusu hem daha sert, hem de polyester türevi ip ile imal edilerek, içeriğinde kalitesi düşük ürünlerin kullanımıyla dokunmuştur. Bu tip halılar yün halılara göre kullanımı daha azdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu