Gündem

BİST100 endeksi

Küresel piyasalar bu haftaya risk iştahı yüksek başladı. ABD – Çin geriliminin azalması, ABD’deki bilançoların beklentilerin üstünde gelmesi piyasalara pozitif yansıdı.

Cuma günü küresel piyasaların aksine hafif alıcılı seyirde tamamlayan BİST100 endeksi haftanın ilk gününe de pozitif başladı. Yurtiçi piyasalar küresel piyasalara paralel seyrederken, Cuma günü yurtdışından pozitif ayrışan BİST100 endeksi yükselişini dün de devam ettirdi.

Banka paylarına para girişi devam etti. Haziran ayındaki sert yükselişlerin ardından Temmuz ayının ilk 3 haftasını yatay seviyede geçiren Dolar / TL, Temmuz ayının son haftasındaki geri çekilme 8,34 seviyesine kadar sürdü. Dolar / TL’deki geri çekilme, TL mevduatlarına tanınan stopaj avantajlarının Eylül sonuna kadar uzatılması ile devam etti. TL’nin değer kazanması ve Türkiye İmalat PMI’ın eşik değer olan 50’nin üzerinde gelmesi sonrası BİST100 endeksindeki pozitifliği artırdı. Endeks günü pozitif tamamladı. 60 g HO’nun üstünde hareket eden endeks trend dönüşü sinyali veriyor. Kısa vadede 1.430 hedef olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu