Gündem

Bugün, iç tarafta dikkatler; TCMB’nin PPK kararları ve sözlü yönlendirmelerinde olacak

Dün, küresel ekonomik takvimde dikkatler; Almanya ve ABD’den gelecek TÜFE rakamlarındaydı. Almanya TÜFE Rakamları beklentilere paralel açıklanırken, ABD’nin TÜFE rakamları ise öngörülerin hayli üzerindeydi.  Özelikle de manşet veri(senelik TÜFE) 2008 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmanırken, Çekirdek senelik data da 1991 Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak; enflasyondaki yükselişlerin geçici olacağına dair varsayımlara ilişkin soru işaretlerini beraberinde getirdi ve risk iştahını zayıflattı. FED adına konuşan St.Louis FED Başkanı James Bullard da: Varlık alımlarını azaltmak için doğru zaman olduğunu ve bu yönde bir karar alınması durumunda; FED’in bunu uygulamak için de hazır olduğunu söyledi. Fiyatlamalar tarafında; James Bullard’ın açıklamalarının üzerine ABD’nin TÜFE rakamlarının hayli yüksek gelmesi etkili oldu ve ABD Doları ile ABD tahvil faizleri hızla güçlendi. Yine, buna paralel olarak da; ABD Doları karşısındaki birçok para birimi ve borsalar tarafında satış baskısı oluştu. Akşam saatlerinde konuşan San Francisco FED Başkanı Mary Daly de: Enflasyondaki yükselişlerin beklenti dahilinde olduğunu, ancak bunun geçici olmasını beklediğini söylerken, varlık alımlarını azaltmaya ise; yıl sonunda veya gelecek yılın başında başlamak için uygun bir noktada olacaklarını belirtti. Dün, ECB adına konuşan Başkan Christine Lagarde: Geçmişte yapılan para politikasını vaktinden önce sıkılaştırma yönündeki hataların tekrarlanmayacağını söyledi. ECB Yönetim Kurulu üyelerinden Mario Centeno da: Geçmişte tolere edilmeyen enflasyon bozulmaları konusunda ECB’nin sabırlı olması ve teşvikleri kaldırmak hususunda da çok dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Brüksel’de, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin Maliye Bakanları’nın(Eurogroup) yaptığı toplantıda ise; aralarında İtalya, Fransa ve İspanya gibi borçluluk oranı yüksek ülkelerin de yer aldığı 12 ülkenin yatırım planları onaylandı ve böylece ekonomik toparlanmalar için elzem olan hibe ve kredi ödemelerinin önü açılmış oldu. Petrol yatırımcıları açısından kritik olan Uluslararası Enerji Ajansı(IEA)’ndan gelen açıklamalarda: Bazı ülkelerde Covid vakalarının yeniden tırmanışa geçmesinin talep üzerinde aşağı yönlü risk içerdiği ve OPEC+’ın bir anlaşmaya varamamasının da oynaklığı artırdığı belirtildi. Yine, IEA’dan gelen; 3.Çeyrek’te son 10 yılın en yüksek stok harcamasının yapılabileceğine dair söylem ise, petrol fiyatlarını artırdı.

Yeni Zelanda Merkez Bankası(RBNZ)’nın kararları ile başladığımız yeni işlem gününün devamında, Avrupa tarafında; Birleşik Krallık’ın enflasyon rakamları ve Euro Bölgesi’nin Sanayi Üretimi dataları takip edilecek. Kanada Merkez Bankası(BOC)’nın kararlarının da takip edileceği Amerika seansında ise; ABD’de açıklanacak olan ÜFE rakamları hayli önem arz edecek. Yine, Covid-19 Pandemisi(Delta ve Lambda varyantları, aşılama vs.), majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve tahvil piyasalarında oluşacak fiyatlamalarla da; küresel çapta para ve sermaye piyasaları üzerinde volatil hareketler oluşabilir. Günün yurt içi taraftaki kritik gündem maddesi ise, hiç kuşkusuz; TCMB’nin yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak faiz ve politika kararları ile sözlü yönlendirmeler olacak.

 

Yeni Gün İçin Teknik Tarafta Önemli Seviyeler;

USDTRY– Dünkü işlem gününde de; kısmen TL lehine işlemlerin ağır bastığı kurda, 8.6150 civarından kapanış gördük. Yeni işlem gününde de, geri çekilmelerin ağırlık kazanması durumunda; 8.58, 8.54, 8.52 ve 8.50 destek bölgeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise; 8.67, 8.72, 8.75 ve 8.78 direnç seviyeleri izlenebilir.

 

EURUSD– Dünkü işlem gününde sert satışlar görülen paritede, 1.1775 seviyesinden kapanış gerçekleşti.  USD lehine işlemlerin bugün de devam etmesi halinde; 1.1755, 1.1730 ve 1.1710 destek noktaları takip edilebilir ukarı yönlü ataklarda ise; 1.1790, 1.1810, 1.1830 ve 1.1845 direnç seviyeleri izlenebilir.

 

 GBPUSD– Dün, ABD TÜFE verileri ile hızlı satış yiyen parite; 1.3810 seviyesinden kapanış gösterdi. Yeni günde de bu yöndeki hareketlerin devam etmesi halinde; 1.3795, 1.3775, 1.3755 ve 1.3730 destek noktaları sırasıyla izlemeye alınabilir. Yukarı yönlü ataklarda ise; 1.3850, 1.3875, 1.3900, 1.3915 ve 1.3945 direnç seviyelerini ilk etapta takip edebiliriz.

 

BRENT PETROL– Dünkü işlem gününü; 76.35 civarından alıcılı kapatan emtiada, yeni günde de bu yöndeki işlemlerin devam etmesi halinde; 76.90, 77.35 ve 77.90  direnç seviyeleri sırasıyla izlenebilir. Yeniden görülebilecek geri çekilmelerde ise; 76.00, 75.50, 75.00, 74.75 ve 74.30, destek noktaları yeniden takibe alınabilir.

 

ONS ALTIN– Dünkü işlem gününde; dalgalı seyir izleyen Değerli Metal’de, 1807 seviyesinden “yatay pozitif” kapanış gördük. Yeni güne bir miktar alıcılı başlayan emtiada, bu yöndeki hareketlerin devamında; 1815-1818 direnç bariyeri üzerinde kalıcılık oluşup oluşmayacağı ilk etapta kritik olacak. Buranın kalıcılıkla aşılması durumunda; alıcılı işlemler ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise; 1802, 1794 ve 1784 destek noktaları  ilk etapta izlemeye alınabilir.   

 

S&P500– Dünkü işlem gününde de; tüm zamanların gün içi rekorunu yenileyen endeks kontratında, ABD’nin güçlü gelen TÜFE rakamları ve bazı FED yetkililerinin açıklamaları sonrasında; yeniden tırmanışa geçen FED’e dair sıkılaştırma senaryoları ile satış baskısı oluştu. Yeni günde de satıcılı işlemler ile şuan için 4360 seviyesine yakın fiyatlama görülen endekste, bu yöndeki işlemlerin devam etmesi halinde; 4345, 4320 ve 4303 destek bölgeleri ilk etapta izlemeye alınabilir.

 

DAX30– Dünkü işlem gününde; ABD TÜFE rakamları sonrasında bir ara baskı altında kalan endeks kontratında, ECB yetkililerinin güvercin açıklamaları ve Avrupa kurtarma fonuna dair gelişmeler ile; 15784 seviyesinden oldukça sınırlı negatif kapanış gördük. Yeni işlem gününe de; –küresel risk alma iştahının şuanki durumuna göre- bir miktar satıcılı başlangıç beklediğimiz endekste, bu kapsamda geri çekilmeler için; 15730, 15610, 15525 ve 15405 destek seviyeleri ilk etapta izlemeye alınabilir.

Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu