Gündem

Zirveler haftası

ZİRVELER HAFTASI

Önem derecesi çok yüksek ve oldukça yoğun gelişmelerin yaşanacağı yeni haftaya başladık. FED, TCMB, Boj Merkez Bankalarının kararları ve NATO zirvesinde gerçekleştirilecek ikili görüşmeler ön planda olacak. Öncelikle haftanın ilk işlem günü NATO toplantısı içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında ilk yüz yüze görüşme gerçekleştirilecek. İki ülke arasında anlaşmazlık konularının masaya yatırılacağı beklenirken , özellikle takip edilecek konu ise S400 konusunda nasıl bir ilerleme sağlanacağı olacak. Piyasa fiyatlamasına baktığımızda olumlu gelişlerin fiyatlandığını söyleyebiliriz. Bunun nasıl gerçekleştiğini haftanın ilk günü göreceğiz 15-16 Haziran tarihinde FED toplantısı var 16’nsında ise nihai Karar ve projeksiyonlarını sunacaklar. Faiz oranlarında değişiklik olmayacağı kesin. Yalnız karar metninde geçecek ifadeler ve projeksiyonlar ve Powell’ın konuşması küresel önemde olacak. Hatırlatalım ki ABD’de Mayıs TÜFE verisi 13 yıl önceki seviye olan %5’e yükselmiş durumda. FED üyelerinin enflasyon üzerine değerlendirmeleri en önemli konu. 27-28 Nisan tarihli FOMC toplantı tutanaklarında bazı üyelerin varlık miktarını azaltma tartışmalarının başlaması gerektiğini dile getirmişlerdi. Bu toplantıda karar metnine benzer ifadeler girecek mi göreceğiz. Yurt içerisinde ise dikkatler 17 Haziran tarihli PPK toplantısının kararları üzerinde olacak. Bankanın %19 olan politika faizinde değişikliğe gitmesi beklenmiyor. TCMB Başkanı , Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüşün üçüncü çeyreğin sonunda, dördüncü çeyreğin başı gibi olacağını her fırsatta dile getiriyor. Dolayısıyla piyasa beklentisi mevcut şartlarda TCMB’nin yılın son çeyreğinde faiz indirimine gideceği yönünde.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya hisse senetleri bölge genelinde birçok Borsanın kapalı olduğu işlem gününde karışık seyretti. Japonya’da Nisan ayına ilişkin sanayi, üretimi verisi öncesinde Nikkei 225 ve Topix Endeksleri artış kaydetti. Güney Kore Kospi ise satıcılı seyretti.Avustralya, Çin ve Hong Kong borsaları tatil nedeniyle kapalı.Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından en çok etkilenen ülkelerden Hindistan’da son 24 saatte görülen 80 bin 834 vaka ile son 10 haftanın en düşük günlük vaka sayısı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası döviz rezervlerinde 100 milyar dolara ulaşıldığını belirtti. Erdoğan yakın zamanda Çin ile yapılan 3,4 milyar dolarlık yeni swap anlaşmasıyla toplam rakamın 6 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

Uluslararası para fonu(IMF), Türkiye’nin bu yıl yüzde 5,8 büyüyeceği tahmininde bulundu. IMF, en son raporunda Türkiye için yüzde 6,0 büyüme öngörmüştü.

İslami Uluslararası Kredi Ajansı (IIRA) Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun ve kısa vadeli kredi notlarını BBB-/A3, yerel para cinsinden notlarını BBB/A3 olarak teyit ederken, görünümü ise ‘durağan’dan ‘negatif’e indirdi.

İngiltere Cornwall’da dünyanın en gelişmiş 7 ülkesinin liderini bir araya getiren G-7 zirvesinde koronavirüsle mücadeleden Çin ile ilişkilere kadar birçok konu ele alındı. Bloomberg’in elde ettiği nihai bildiriye göre 7 zengin ülke 1 milyar doz ekstra koronavirüs aşısının dağıtılmasında anlaşmaya vardı. Bildiride Çin, Rusya, kurumlar vergisi, elektrikli araçlara geçiş ve iklim değişikliğinin finansmanına yönelik konular da öne çıktı.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin oluşturduğu G7 liderler zivesinde altyapılarını iyileştirmek için yatırım yapmak isteyen gelir düzeyi düşük ülkeler için Çin’e alternatif bir destek planı oluşturulmasına karar verdi.

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere’de düzenlenen 3 günlük G-7 zirvesinin tamamlanmasının ardından yaptığı basın toplantısında zirvede Çin hakkında birçok önlemin ele alındığını, bunlardan tatmin olduğunu söyledi.

Çin, G7 liderlerinin aldıkları kararlara tepki gösterdi. Çin’in Londra Büyükelçiliği yaptığı açıklamada, küçük bir grup ülkenin dünyanın kaderine karar vermesi döneminin geçmişte kaldığını savundu.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Çarşamba günü sona erecek toplantısına yönelik beklentilerini ortaya koyan Goldman Sachs, bu toplantıdan varlık alımlarının azaltılacağı işareti gelmeyeceğini öngördü.

AC Asia ex, Japan % – 0,29 satıcılı

S&P 500 % 0,10 alıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,32 alıcılı

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu