Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Yatay Görünüm ve Dar Bir Bant İçerisinde Hareket Devam Etti … Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü %0.11 değer kazancıyla 1,449 puandan tamamladı. Yurt içi piyasalar ABD’de açıklanacak tüketici enflasyonu verisi ve haftaya gerçekleştirilecek Erdoğan-Biden görüşmesi, FED toplantısı öncesinde temkinli bekleyişini sürdürüyor. Global piyasalarda risk iştahı şimdilik olumlu gözüküyor. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri aylar sonra %1.50 seviyesinin altına gerilemesi piyasalara destek sağlıyor. Global risk iştahındaki pozitif görünüm, Dolar TL kurundaki yatay seyir ve CDS risk primimizin 383 seviyelerine gerilemesiyle birlikte endeksin güne artıda başlaması beklenebilir.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar ABD Tüketici Enflasyonu Verisini Takip Edecek… Geçen hafta TCMB’nin yurt içi ve yurt dışı yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantı sonrasında Dolar TL kurundaki yükseliş ivmesinin hız kaybettiği görülüyor. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki gerileme enflasyondaki yükselişlerin geçici ve sınırlı etkilerden kaynakladığına işaret ederken, gelişen piyasa ülke para birimleri majör para birimleri karşısında güç kazanıyor. ABD tüketici enflasyonu verisi TL varlıkların fiyatlamasında da etkili olabileceği gibi 8.63 ve 8.70 seviyelerindeki direnç noktasının kırılması durumunda yeni direnç seviyeleri çerçevesinde yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 8.57 ve 8.51 seviyeleri takip edilecektir.

 

 

EURTRY… TL Varlıklar Majör Para Birimleri Karşısındaki Kayıplarını Geri Alma Çabasında… Haftanın ilk işlem gününde 10.45 seviyelerine kadar geri çekilen Euro TL kurunda fiyat şimdilik bu seviyelerde dengelenmiş gibi gözüküyor.

 

 

EURUSD… ABD Tüketici Enflasyonu Verisi ve ECB Faiz Kararı Takip Edilecek… Bugün açıklanacak ECB faiz kararı ve ABD tüketici enflasyonu verisi öncesinde Amerikan doları global bazda güç kazanırken, parite 1.2150 seviyesinin altına geri çekildi. ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizleri aylar sonra 1.50 seviyesinin altına geriledi. Piyasa ABD’den gelecek tüketici enflasyonu verisinde sözlü yönlendirmelerle temeli atılan para politikasında sıkılaştırmanın sinyalini arayacak. Diğer taraftan ECB toplantısı ve Lagarde’ın basın toplantısında vereceği mesajlar takip edilen bir diğer önemli başlık olacak.

 

 

XAUUSD… Sakin Bekleyiş Sürüyor… ABD tüketici enflasyonu verisi ve ECB faiz kararı öncesinde ons altında sakin bir görünüm var. Altının ons fiyatı 1,885 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

GLDGR… 521 TL Seviyelerinde …. Ons altın ve Dolar TL kurundaki yatay görünüme bağlı olarak dengelenen gram altın 521 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Stok Verisi Sonrasında Geriledi… ABD’de ham petrol stoklarının azalması global toparlanmanın devam ettiğine işaret etse de benzin stoklarında 7 milyon varillik bir artış seyahat hareketliliğinin tam anlamıyla başlamadığına işaret etti. Brent petrolün varil fiyatı vadeli işlemlerde 71.46 $ seviyelerine geri çekildi.

 

 

S&P500… Hazine Tahvil Faizlerindeki Geri Çekilmeye Rağmen Enflasyon Belirsizliğiyle Geriledi… ABD’de S&P500 endeksi dün karışık bir görünüm sergilerken, akşam saatlerinde gelen satışlar ve kar realizasyonlarının etkisiyle 4,219.55 puandan günü tamamladı. Bugün açıklanacak ABD tüketici enflasyonu verisi piyasa gündeminde öne çıkıyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu