Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Mayıs Ayına İyi Bir Başlangıç Yaptı… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi yeni aya ve haftaya yükselişle başladı. BIST 100 endeksi, haftaya artıda başladıktan sonra gün içinde en düşük 1,400.15 puanı, en yüksek 1,421.15 puanı gördü. BIST100 endeksi haftalık ilk işlem gününde %1.67 yükselerek 1,421.15 puana yükseldi. Banka ve sanayi hisseleri endeksteki yükselişe öncülük etti. ABD tahvil faizlerindeki geri çekilme gelişen piyasa ülkelerine olumlu yansırken, endeks beklentilerin üzerinde açıklanan 1Ç21 finansallarıyla birlikte yükselişini sürdürüyor. Beklentilerin hafif de olsa altında gelen tüketici enflasyonu verisi ve TCMB’nin bu ay faizlerde değişikliğe gitmeyeceği beklentileri olumlu havanın devam etmesine destek sağlıyor. BIST100 endeksinde yükseliş eğiliminin devam etmesi ve 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1,450 puan seviyelerine doğru hareketin devam etmesi beklenebilir.

 

 

Şirket Haberleri… THYAO… Şirket 1Ç21’de 235 milyon TL’lik zarar beklentisinin üzerinde 438 milyon TL net kar açıkladı. Geçen sene aynı dönemde 2,03 milyar TL net zarar etmişti.

 

 

USDTRY… TÜFE Beklentilerin Hafif Altında Geldi… Tüketici enflasyonu Nisan ayında aylık %1.68, yıllık %17.14 yükseliş kaydetti. Her iki veri de beklentilerin altında geldi. 8.33 seviyelerine kadar yükselen Dolar TL kuru 8.26 seviyelerine geriledi. Dolar Powell’ın açıklamaları sonrasında global bazda zayıfladı. ABD ile ilişkiler, Halkbank davası gündemde kalmayı sürdürüyor. Piyasalar enflasyon verisi sonrasında bu hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB toplantısına odaklandı.

 

 

EURTRY… 10 Seviyesinin Altına Çekildi… Euro TL kuru dün yeniden 10 seviyesinin altına gerilese de TL varlıklar majör para birimleri karşısında zayıf bir görünüm sergiliyor. Perşembe günü açıklanacak faiz karar öncesinde Euro TL kuru yeni işlem gününde 9.96 seviyelerinden alıcı buluyor.

 

 

EURUSD… Powell’ın Açıklamaları Sonrasında Zayıflayan Dolar Kayıplarının Bir Kısımını Telafi Etti… FED Başkanı Powell ekonominin toparlandığını ama bunun herkes için eşit olmadığını ifade etti. Toparlanmanın daha düşük ücretli işlerde daha yavaş ilerlediğine işaret etti. Powell’ın açıklamalarıyla birlikte ABD 10 yıl vadeli tahvillerine alım gelirken getirisi %1.61’e geriledi. Dolar global bazda güç kaybederken, Euro Dolar paritesi 1.2078 seviyelerine kadar yükseldi. Yeni işlem gününde dolarda toparlanma var, parite 1.2040 seviyelerine yöneldi.

 

 

XAUUSD… Dolardaki Zayıflamayla Birlikte Yükseldi… Powell’ın ABD’deki toparlanmanın herkes için eşit olmadığına işaret etmesi sonrasında ABD 10 yıl vadeli tahvillerine alım gelirken, getirisi %1.61 seviyesine geriledi. Mart ayında son 37 yılın zirvesine çıkan ISM İmalat PMI verisi beklentilerin çok altında, 60.7 olarak açıklandı. Dolardaki değer kaybı sonrasında değerli metaller kazanca yöneldi. Altının ons fiyatı 1,793 $ seviyelerine kadar yükseldikten 1,786 $ seviyelerine geri çekildi.

 

 

GLDGR… Global Altın Fiyatlarındaki Yükselişi Takip Etti… Gram altın, ons fiyatındaki yükseliş ve Dolar TL kurundaki yukarı yönlü eğilimden destek buluyor. Haftaya artıda başlayan gram altın 476 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… ABD ve Avrupa’nın Toparlanma Beklentisiyle Yükseldi… ABD ve Avrupa’da yakıt talebinin artacağına yönelik iyimserlikle birlikte petrol fiyatları kazanımlarını korudu. ABD’de aşılama çalışmaları bütün hızıyla devam ederken, Avrupa’da aşı pasaportu konusunda önemli derecede ilerleme sağlandı. Yaz aylarında toplumsal mobilitenin artışıyla birlikte yakıt talebinin artacağı beklentileri petrol fiyatlarının kazançlarını korumasına yardımcı oluyor. Dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden olan Hindistan’daki koronavirüs vaka sayılarındaki artış diğer taraftan takip edilmeye devam ediyor.

 

 

S&P500… ABD Endeksleri PMI Verisi ve Powell’ın Açıklamaları Sonrasında Karışık Bir Görünüm Sergiledi… FED Başkanı Powell’ın yorumları sonrasında Wall Street endeksleri haftanın ilk işlem gününde karışık bir görünüm sergilerken, S&P500 endeksi %0.27 değer kazancıyla 4,193 puana yükseldi. Mart ayında son 37 yılın zirvesine çıkan ISM İmalat PMI verisi piyasa beklentisinin altında 60.7 olarak açıklandı.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu