Gündem

Ağbaba: “Enflasyon yangını her geçen büyüyor, iktidar ise sadece seyrediyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba hazırladığı yazılı basın açıklaması ile Nisan ayı enflasyon oranlarını değerlendirdi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “17,14’lük enflasyon oranı Mayıs 2019’dan sonra görülen en büyük enflasyon oranı. Türkiye son 23 ayın en yüksek enflasyon oranını görmüş durumda. Enflasyon yangını her ay büyürken iktidar ise bu yangını sadece seyretmektedir. Aralarında Afrika ülkeleri de dâhil olmak üzere dünya genelinde 171 ülke Türkiye’den daha düşük enflasyon oranına sahiptir’’ dedi. 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’nın tespit ve değerlendirmeleri şöyle: 

“Son 23 ayın en yüksek enflasyonunu gördük”

Türkiye Mayıs 2019 tarihinden bugüne en yüksek enflasyon rakamlarını gördü. Ayrıca son bir buçuk yıldır da enflasyon oranımız çift hanelere demir atmış vaziyette. Yine Türkiye’de son 18 aydır her ay düzenli olarak enflasyon artmaktadır. 

Ayrıca belirtmemiz gerekir ki bu enflasyon oranları TÜİK tarafından ayarlanmış veriler. Pazarda, markette, manavda halkın enflasyonu yüzde 30’lar seviyesini görmüş durumda.

Ülkede halkın mutfağını her gün tehdit eden bir enflasyon canavarı ile karşı karşıyayız. Bu canavarı besletip büyütende mevcut iktidardan başkası değildir.

Enflasyon yangını artık her ay değil her gün her saat büyürken, iktidar bu yangını sadece seyretmektedir.

171 ülke  bizden daha düşük enflasyon oranına sahip

AKP Genel Başkanı başkanlık sistemi ile uçacağız demişti ama gelin görün ki haritada yerine göstermeye zorlandığımız ülkeler bizden daha düşük enflasyona sahi durumda. Dünya’da 171 ülke Türkiye’den daha düşük enflasyona oranına sahip durumdadır.

Türkiye yüksek enflasyonda Avrupa’da birinci, G-20 ülkeleri arasında ise Arjantin’den sonra ikinci sıradadır. Dünya’da ise 14. Sırada yer alan Türkiye’ye göre; 12,31 enflasyon yüzdesi ile Gine, 10,3 ile Gana ve 5,76 ile Kenya gibi ülkeler bizden daha düşük enflasyon oranına sahiptir.

Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu