Gündem

Çin’de sinemaların gişe geliri, 3,5 ayda 3 milyar doları aştı

Çin’de sinemaların 3.5 aylık gişe geliri 20 milyar yuanı (3 milyar dolar) aştı. Bu rakam, 2020 yılında elde edilen hasılatın tamamı anlamına geliyor. Oyuncu Jia Ling’in ilk yönetmenlik projesi “Hi, Mom” ​​ve Wanda Pictures’ın komedisi “Detective Chinatown 3”, ocak ayından itibaren gişe listesinin başını çekiyor. Gişe gelirlerini açıklayan Maoyan’a göre 1-18 Nisan arasında sırasıyla iki film toplamın yüzde 27 ve yaklaşık yüzde 23’üne katkıda bulundu. Her iki film de 12 Şubat’ta Bahar Festivali tatilinde vizyona girdi.

5,4 milyar yuanı aşan kümülatif gişe geliri ile “Hi, Mom” Patty Jenkins’in 2017 Amerikan fantezisi ‘Wonder Woman’ı geride bırakarak bir kadın yönetmen tarafından dünyanın en çok hasılat yapan filmi haline geldi. Filmde annesini bir kaza sonucu kaybeden Jia’nın hayatı işleniyor. Göz yaşartıcı film, Çin gişesinde şimdiye kadarki en yüksek hasılat yapan ikinci film oldu. En yüksek hasılat 5,69 milyar yuanla 2017 yılında vizyona giren aksiyon filmi “Wolf Warrior 2”a ait.

Öte yandan, Çin’de bu yıl en çok gişe yapan 10 filmden 9’unu yerli yapımlar oluşturuyor. İlk 10’da yer alan tek yabancı film, ABD yapımı “Godzilla vs Kong”. Listede dördüncü sırada yer alan filmin gişe geliri ise 1.15 milyar yuan.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu